Ekonomi

Örtülü ödeneğe rekor başvuru: 10 ayda 1.5 milyar TL aktarıldı

1 hafta önce

Ağustos ayında örtülü ödenekten 169 milyon lira harcama yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı kamunun aylık harcama rakamlarına göre Ekim ayında 1,6 milyar TL’lik güvenlik ve savunmaya yönelik mal ve malzeme alan AKP hükümeti, 10 ayda bu harcama kalemine 7,4 milyar TL harcadı.

İktidarın dikkat çekici bir diğer harcaması, müteahhitlere yapılırken, Yap, işlet, devret projeleri başta olmak üzere çok sayıda büyük proje ile müteahhitlere bir ayda çeşitli harcama kalemleri aracılığıyla 5,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı.

 

Dolar, Euro ve Japon Yeni başta olmak üzere, döviz cinsinden borçlar için devletin kasasından ekim ayında 2,9 milyar TL çıktı. 10 ayda 29 milyar TL döviz borcu ödenirken, taşıt, uçak, bina, iş makinası, canlı hayvan, personel servisi gibi kiralama bedelleri için bir ayda 2 milyar TL, 10 ayda ise 7 milyar TL harcandı.


Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan, hesabı sorulamayan ve “örtülü ödenek” olarak da adlandırılan gizli hizmet giderlerinden yapılan harcama ise 10 ayda 1,5 milyar TL olurken, sadece Ekim ayında 20 milyon TL’lik örtülü ödenek harcaması yapıldı.

 İlgili konular

Demet Akalın ve Alişan

AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için Koronavirüs yasağını çiğnedi

1 gün önce

Şanlıurfa'ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP'li Şanlıurfa Belediyesi restoran yasağını deldi....Devamını oku