İnsan Hakları

Özde değil sözde mücadele: Çıplak aramaya takipsizlik!

4 gün önce

alev

Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nda çıplak arama ile ilgili mücadele kararı alınsa da uygulamada tam tersi yaşanıyor. Saray’ın kararına rağmen Alev Şahin’in çıplak arandığı iddiasıyla yürütülen soruşturmaya takipsizlik verildi.

Kalitesiz beton kullandığı için ceza kestiği şirket sahibi tarafından adı KHK listesine konulan mimar Alev Şahin’in çıplak arandığı iddiasıyla üç memur hakkında savcılığa bulunduğu suç duyurusuna takipsizlik verildi. Verilen kararda, “Kurum görevlilerinin tüm işlemleri kanun ve yönetmelikler çerçevesinde mevzuata uygun olarak gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır” denildi.

 

“SOMUT, İNANDIRICI DELİL YOK”


Düzce ve Ankara Yüksel Caddesi’nde “işimi istiyorum” eylemleri nedeniyle eylül ayında tutuklanan ve geçen haftalarda tahliye edilen Şahin, Kayseri Cezaevi’nden duruşma için bir günlüğüne misafir olarak götürüldüğü Sincan Cezaevi’nde çıplak arandığını iddia etmişti. Şahin, çıplak aramaya ilişkin C.Ö., N.S. ile N.K. hakkında Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın suç duyurusuna ilişkin verdiği takipsizlik kararında, “Kurum görevlilerinin tüm işlemleri kanun ve yönetmelikler çerçevesinde mevzuata uygun olarak gerçekleştirdikleri, müştekinin iddiaları destekler nitelikte soyut iddiası dışında olay hakkında kamu davası açmaya esas somut yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı, görevi ihmal suçu dahil herhangi bir kamu görevlisine veya başkasına atfı kabil bir kusur veya ihmal söz konusu olmadığı, bu nedenle Cumhuriyet Başsavcılığımızca takibi gerekecek başkaca bir husus bulunmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

 

ÇIPLAK ARAMAYI YAPANLAR TANIK OLDU


Kararı Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e değerlendiren Alev Şahin, “Kamerasız bir odada çıplak aramayı yapıyor sonra da işkenceyi yapanlar birbirlerine tanıklık yapıyor. Bu onursuzluğa karşı çıkınca da hapishane idaresi soruşturma açıp disiplin cezası veriyor. İnfaz Hâkimlikleri ise idarenin noteri gibi hareket ederek cezaları onaylıyor. Sistem tüm hapishanelerde genel olarak böyle işliyor. Hallacı Mansur’un sözleri o günkü hislerime tercüman oluyor; ‘Cehennem acı çektiğimiz yer değil, acı çektiğimizi kimsenin duymadığı yerdir.’ İşkenceye, çıplak aramaya cezasızlık sürdükçe acı çektiği duyulmayan daha nice işkence mağdurları olacaktır. İşkence suçtur ve asla cezasız kalmamalıdır” dedi.

 

UŞAK’TA KIZ ÖĞRENCİLER ÇIPLAK ARANDI


Geçen yıl Ağustos ayından gözaltına alınan kız öğrencilerin çıplak arandığı bir öğrencinin şikayeti ile ortaya çıktı. Bir kız öğrenci, 31 Ağustos 2020’de önce İzmir Bozyaka’daki Çevik Kuvvet Polis Merkezi’ne, daha sonra Uşak KOM’a götürüldüğünü ve burada çıplak arandığı söyledi. “İzmir’de altımı çıkarttırmamışlardı” diye Uşak’taki kadın polislere itiraz eden öğrenci, “Çıkaracaksın” diye kendisine bağırıldığını, korkudan mecburen çamaşırlarını çıkarmak zorunda kaldığını belirtti. Öğrenci ayrıca özel gününde olduğunu belirtmesine rağmen çantasında bulunan pedin saatlerce kendisine verilmediğini, sonra bir erkek polis tarafından verildiğini aktardı.

 

GEZİ’DEKİ ÇIPLAK ARAMA 8 YIL SONRA İDDİANAMEDE


Eski Mimarlar Odası Başkanı, Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, 8 Temmuz 2013’te Taksim Dayanışma Platformu’nun temsilcileri ile birlikte gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 4 gün gözaltında tutulan ve çıplak aramaya maruz kalan Yapıcı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu, 8 yıl önce konuyla ilgili tutanak tuttu. 8 yıl süren iddianamede gözaltında çıplak arama da yer aldı.

 

ÇIPLAK ARAMANIN BELGESİ DE ORTAYA ÇIKTI


2 Nisan’da Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevine konulan ve geçtiğimiz günlerde AYM’nin verdiği karar sonrası tahliye edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde çıplak aramanın belgesini bulduğunu açıklamıştı. Gergerlioğlu yaptığı açıklamada, “Çıplak arama vardır” dedim diye cezaevine atıldım. Cezaevinde çıplak aramanın belgesini buldum. Mahkum yardım kitapçığında, “Çamaşırı bile indirilebilir” diyor. “İnanmıyorum” diyerek aylarca inkar edenler nerede? Gerçekle baş edemezsiniz” demişti.

 

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANINDA YER ALDI


AKP’nin uzun süre olmadığın iddia ettiği çıplak arama, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan İnsan Hakları Eylem Planındaki hedefler arasında yer aldı. Eylem planında, “Adli İşlemler ve Süreçlerde Bireylerin Onur ve Haysiyetleri ile Özel Hayatlarının Korunması” başlığı altında, üst ve beden aramalarının, insan onurunu zedelemeyecek şekilde uygulanması için kolluk görevlileri ve ceza infaz kurumu personeline düzenli eğitim verileceğinin altı çizildi.

 

ÇIPLAK ARAMA MECLİS RAPORUNA DA GİRDİ


TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyeleri, Sincan Cezaevinde yaptıkları incelemelerle ilgili hazırladıkları raporda tutuklu ve hükümlülerin şikayetlerine yer verildi. Tutuklu ve hükümlülerin çıplak aramaya maruz kaldıkları rapora girerken, AKP’li üyeler çıplak aramanın usule uygun olduğunu savundu. Çıplak aramanın halen uygulandığını aktaran CHP’li üyeler bunun suç ve işkence olduğuna dikkat çekti.

 

SOYLU VE AKP’Lİ ÖZLEM ZENGİN YALANLAMIŞTI


Çıplak arama skandalı HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, Gülen Hareketi operasyonları kapsamında Uşak’ta gözaltına alınan 30 kadına uygulandığını Meclis kürsüsünde dile getirmesi sonrası gündeme geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “belgesi yok” diyerek iddiayı reddederken, dönemin AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise “Ben Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey” demişti. Bu sözlerin ardından farklı kesimlerden çok sayıda kadın cezaevlerinde maruz kaldıkları çıplak arama işkencesini anlatmıştı.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan, Rize'de sel mağdurlarına çay fırlattı

3 saat önce

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, afet bölgesi ilan edilen Rize'de sel ile sarsılan yurttaşlara çay fırlattı....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı: Artık bizim için Kuzey-Güney diye bir şey yok

2 gün önce

AK Parti ile bayramlaşma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyaretine dair önemli mesajlar verdi....Devamını oku