Sağlık

Özel hastane temsilcileri isyan etti: Batıyoruz

3 ay önce

hastane

Özel hastane temsilcileri, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle nakit akışlarını dengeleyediklerini ve batışta olduklarını duyurdu.

OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat, “10 yıl önceki eski defterler karıştırılıp cezalar yiyeceksek devam etmemiz çok zor. Bir sürü oyuncu sahneden çekilecek. Bunu yapmanın zamanı değil” dedi.

 

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği’nin (OHSAD) 12. Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları, Antalya’da yapıldı. “Sağlıkta Dijitalleşme ve Yeni Dönem Sağlık Politikaları” ana başlığıyla düzenlenen kurultayın ilk gününde “Ortak Akıl Toplantısı” ile sağlık hizmetleri alanının beklentileri ve sorunları ele alındı.

 

Kamu ve özel sağlık hizmetlerini bir araya getiren toplantıya; Sağlık Bakanı Yardımcıları Şuayip Birinci ve Sabahattin Aydın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Cevdet Ceylan, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Prof. Dr. Gökhan Tuna Öztürk, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyeleri Dr. Sema Ramazanoğlu, Zülfüye Füsun Kümet ile kamu ve özel sağlık kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

BAKAN YARDIMCISI AYDIN: SAĞLIK SİSTEMLERİ OTORİTENİN KURALLARINA TABİ OLACAK

 

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, pandemide tüm dünyada sağlık sistemlerinin bir sınava maruz kaldığını ifade ederken, “Gelecekte sağlık sistemleri daha regüle edilecek ve otoritenin kurallarına daha da tabii olacaktır diye düşünüyorum. Salgın döneminde bir şey daha fark ettik. Bilimsel bilginin ne kadar tartışılır olduğunu gördük” diye konuştu.

 

SGK Başkanı Cevdet Ceylan, salgın döneminde Türk sağlık sisteminin ne kadar güçlü olduğunu kanıtladığını ifade etti. Ceylan, bu başarıda özel sektör sağlık hizmet sunucularının da büyük payı olduğunu söyledi.

 

“ÖZEL SAĞLIK SUNUCULARI BİZİM İÇİN VAZGEÇİLMEZ”

 

Ceylan, SGK’nın bir genelge ile yayınladığı teminat paketinin dünyanın en kapsamlı teminat paketi olduğunu belirtti. Ceylan şunları söyledi:

 

“2010 yılında sağlık hizmetlerine başvuru 270 milyonlardayken geçtiğimiz yıl 450 milyon başvuruya yaklaşmış. Özel sağlık hizmet sunucularına yaptığımız ödeme 14,5 milyar TL. Sağlık hizmetleri ile ilgili düzenlemeler yaparken elbette vatandaşın sağlığını önceleyerek, elimizdeki bütçe imkanlarını en doğru şekilde kullanmayı hedefliyoruz. Akılcı ve önleyici sağlık hizmeti sunmak bizim öncelikli görevimiz.

 

Bir düzenleme yaparken bütün ihtiyaç analizlerini yapıyoruz. Sizlerin de katkılarıyla değişikliklerimizi hayata geçiriyoruz. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarından bahsedildi. Bunun düzenli olarak artırılması gerektiği herkesin kabul ettiği bir gerçek. 26,27 milyarlık bir artış yapmış olduk son yapılan birkaç SUT düzenlemesiyle. Diyaloğa istişareye hep hazırız. Özel sağlık hizmet sunucuları bizim için vazgeçilmez. Onlardan vazgeçmemiz mümkün değil. Bu alanı daha iyi hale getirmemiz hepimizin görevi.”

 

“EKONOMİK KRİZLER, SAVAŞLAR LOKAL FIRSATLARA DÖNÜŞEBİLİR”

 

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Dr. Sema Ramazanoğlu da kurultayda şöyle konuştu:

 

“Bundan sonraki süreçte dijitalleşen dünyada hastanelerimizin mimarileri değişecek, dönüşecek. Küresel riskler, pandemi, ekonomik krizler, savaşlar bütün bunlar lokal fırsatlara dönüşebilir. Yakın coğrafyamızda bir savaş yaşanıyor. Bütün bu küresel tehditlerden lokal fırsatlar yakalamalıyız.

 

Bu fırsatları yakalayanlar fark yaratacaklardır. Sağlıkta yeni yol arama yeni çözümler oluşturma konusunda Cumhurbaşkanlığı Gıda ve Sağlık Politikaları Kurulu olarak çok yoğun çalışıyoruz. Büyük istişarelerle sektörün her temsilciyle, yaptığımız yürüttüğümüz çalışmaları raporlaştırarak Cumhurbaşkanımıza sunuyoruz. Bakanlıklarımız oralardan yeni icra uygulamaları çıkarıyorlar. Verimli ve olumlu yeni ufuklar yeni yollar açılacağına bütün kalbimle inanıyorum.”

 

Kurultayın ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, özel hastanelerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Bahat, sağlıkta insan kaynağının çok zor yetiştiğini belirterek, bu anlamda büyük bir sınav içinde bulunulduğunu ve bu kaynağın korunması için kamu ve özel sektör olarak herkese görevler düştüğünü söyledi.İlgili konular

hastane

Erdoğan'ın açılışını yaptığı hastanenin tavanı çöktü

5 ay önce

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Gaziantep Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nin tavanı çöktü. Hizmete girmesinin üzerinden 1 ay bile geçmeden tavanın çökmesi “Çökme olayı ya hasta çocuklar geçerken meydana gelseydi?” ifadelerini kullandırdı....Devamını oku