Türkiye Haberleri

Özel okullarla ilgili ücret kararı!

1 ay önce

ücret

Özel okullarla ilgili ücret kararına varıldı. Bursa Tüketici Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, özel okullara ödenen 3 aylık ücretin geri alınabileceğini söyledi.

Bursa Tüketici Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, 2019-2020 döneminde pandemi sebebiyle özel okullara ödenen 3 aylık ücretin veliler tarafından geri alınabileceğini, bunun da mahkeme kararıyla sabit olduğunu belirtti.

 

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Covid-19’un nedeniyle okullar bakanlık tarafından yüz yüze eğitim ve öğretime kapatılmıştı. Oysa taraflar arasında yapılan sözleşmelerin yüz yüze eğitim ve öğretim esasına dayanıyordu.

 

Durum böyle olunca, sözleşmelerde pandemi gibi “mücbir sebep” yer almadığından, uzaktan eğitim ve öğretime geçilmesi de öğrencilere beklenen katkıyı tam vermedi.

 

Dolayısı ile öğrenciler bu süreçte mağdur oldu. Yapılan uygulama yüz yüze eğitim ve öğretimde öngörülen sonuçları vermediğinden, 16 Mart 2020 ‘den sonraki döneme ait üç aylık ödemeyi bazı veliler yaptı bazıları ise yapmadılar. Ödemeyi yapanlar ise ödediği ücreti geri isteseler de ücretlerinin iadesini alamadılar. Bu durumu veliler şikayet dosyası olarak hakem heyetlerine ilettiler.

 

Karar aşamasında olan bu gelişme üzerine Bursa Tüketici Dernekleri Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, konuyla alakalı kamuoyuna şöyle açıklamada bulundu:

 

''Pandemi süreci, yüz yüze yapılmasını öngören sözleşmeleri temelden sarsmıştır. Bu durumda öğrencilere uzaktan öğretim verilmesi sözleşme yer almayan farklı bir uygulama olduğundan yüz yüze eğitim/öğretimle aynı sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Öğrenciler, uzaktan öğretimle yüz yüze gördüğü eğitim/öğretimden beklediği faydaları alamaz. Bu nedenle 16 Marttan sonra alınan ücretlerin iadesi talep edilmektedir. Nitekim Borçlar Kanunu ve 5580 Sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu ve Yönetmeliği sözleşme kapsamında yüz yüze verilmeyen derslerin ücretinin iadesine cevaz vermektedir. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi söz konusu uyuşmazlıkla ilgili gerekçeli kararında, “Yapılan uzaktan eğitim işlemi, başka bir sözleşmenin konusu olup, şikayet konusu sözleşmedeki edim olarak kabul edilemez. Ayrıca sözleşmenin tarafı olan tüketiciye uzaktan eğitim için gerekli araç ve gereçler sağlanmamış olup, bu haliyle birebir eğitim ile uzaktan eğitimin aynı verimi ve karşılığı sağlayacağı konusunda netlik bulunmamaktadır. Taraflar arasındaki sözleşmede olağanüstü durumlarda sözleşmenin uyarlanması konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. COVID-19 hastalığı nedeniyle ülkemiz genelinde oluşan pandemi nedeniyle örgün eğitim 16.03.2020-19.06.2020 tarihleri arasında yapılamamıştır. Bu nedenle 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince tüketicinin örgün eğitim almadığı döneme ait ücretinin iadesi gerekmektedir.”demektedir. ” Üç aylık süreçle ilgili yüz yüze eğitim/öğretim hizmeti alamayan öğrencilerin velileri hakem heyetlerine başvurarak ücret iadesi talebinde bulunabilirler. Derneğimize başvuran velilere her türlü hukuki destek verilmektedir. Aracılığınızla bu talebimizi kamuoyu ile de paylaşmak istiyoruz''İlgili konular

tbmm

TBMM'nin Mesut Yılmaz için verdiği taziye ilanında skandal hata

3 ay önce

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, TBMM Başkanlığı'nın vefat eden eski başbakan Mesut Yılmaz için verdiği başsağlığı ilanında, Gümrük ve Tekel Bakanlığı yaptığı şeklindeki bilginin gerçek olmadığını açıkladı....Devamını oku