Ekonomi

Pandemi tarıma da darbe vurdu

2 gün önce

tarım

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Coviid-19 salgınının kentteki tarım ve ekonomiye darbe vurduğunu belirtti.

Türkiye’de tarımın zor durumda olduğunu söyleyen Çandır, “Çünkü uzun süredir 1 kazanmak için 1.5 harcamak zorunda kalmaktayız. Tarım uzun bir süredir toplu olarak fakirleşmektedir” uyarısında bulundu.

 

Antalya’nın tarım, turizm, hizmet ve ticarete dayalı bir ekonomiye sahip, büyük ölçüde kendi çabası, emeği ve riskleriyle baş başa yaşayan girişimci bir kent olduğunu kaydeden Ali Çandır, salgının en ağır darbe vurduğu sektörlerin tamamının Antalya’nın ağırlıklı sektörleri olduğunu belirtti. Antalya’nın tarımda da önemli üretici kentlerden olduğunu ekleyen Çandır, “Tarımda durum üretici ağırlıklı kentlerde olduğu gibi iç açıcı değil” yorumunu yaptı. Çandır şöyle konuştu:

 

“Bizim tarımdaki son iyi yılımız 2010’dur. O tarihten bu yana tarımdaki reel kazançlar sürekli düşmektedir. Bu yüzdendir ki uzun yıllardır tarımda hem toprak hem de insan kaybı yaşamaktayız.”

 

Tarımsal ihracatta da iç açıcı bir durumun olmadığını ifade eden Başkan Ali Çandır, ihracat artarken birim fiyatın düştüğünü vurguladı. Çandır, “Öyle ki kilogram başına sebze ihracat değerimiz 2011 yılı mart ayında 0.69 dolar iken 2021 yılı mart ayında 0.62 dolara gerilemiştir” diye konuştu. Tarımda kredi büyümesiyle karşı karşıya olduklarını da söyleyen Çandır, “Geçen yılın yaklaşık 2 kat üzerinde orana sahip olan bu krediler yatırıma değil, ayakta kalmak için kullanılmıştır. Yüksek faiz yüküne çare bekliyoruz” dedi.

 İlgili konular

dolar

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu arttı

3 hafta önce

Merkez Bankası verilerine göre, özel sektörün şubat sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 388 milyon dolar, kısa vadeli kredi borcu 172 milyon dolar arttı....Devamını oku
karatren

İlki törenle uğurlanmıştı, ikinci ihracat treni de yola çıktı

4 ay önce

Geçtiğimiz günlerde ilki yaşanan, Türkiye’den Çin’e giden ihracat treninin, ikincisinin de yola çıktığı duyuruldu....Devamını oku