İnsan Hakları

Patron işçiler arasında sendika ayrımına gitti

1 yıl önce

fabrika

Urfa’da bir tekstil firması, salgın sonrası yeniden üretime başlarken çalışanlar arasında sendika ayrımı yaptı. Hükümete yakın sendika üyesi işçilerin tamamını işe geri alan firma, muhalif sendika üyelerinin işe alımını ise erteliyor.

Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Özak Global Holding’e ait Özak Tekstil Fabrikası, salgın döneminde ara verip 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci ile birlikte yeniden üretime başlayınca çalışanlar arasında sendika ayrımına gitti. Hak-İş’e bağlı Öz İplik İş Sendikası'na üye işçilerin tamamını işe geri alan firma yöneticileri, geçmişte maruz kaldıkları baskılar ve mobbingle gündeme gelen DİSK’e bağlı Tekstil Sendikası’na üye çalışanların ise kısmını işe geri alınırken, çoğunluğu işlerine geri dönemedi.

Bu işçilere göre, işlerine geri alınmamalarının tek nedeni Teksil Sen’e üye olmaları. Firma yetkililerinin 1 Temmuz’da işe geri alınacakları yönünde söz verdiği işçiler, fabrikaya girmek isteyince güvenlikçiler ve jandarma tarafından engellenmiş, Ahmet Yusuf Çalı ve Erkan Taş adlı işçiler darp edilmişti.

Yapılan görüşmelerde işçilere Temmuz başında işe geri alınacakları sözü veren yetkililer, işe geri alımları bu kez 4 Ağustos’ta erteledi.

Henüz işlerine geri dönemeyen DİSK Tekstil Sen’e üyesi çalışanlardan Erkan Taş ve Abdulbaki Aksu adlı işçiler yaşadıkları durumu anlattı.

İŞE ALIMLARI ERTELENDİ

Evli ve bir çocuk babası olan Erkan Taş, 6 buçuk yıldır çalıştığı fabrikadan pandemi gerekçesiyle işten çıkartılması nedeniyle yaklaşık 3 aydır çalışmadığını ve tek gelirinin kısa ödeme ödeneğinden aldığı bin 500 lira olduğunu dile getirdi.

Aldığı bu para ile ailesini geçindiremediğini söyleyen Taş, “Son bir aydır arkadaşlarımız işe geri alındı. Bize 1 Temmuz’da işe alınacağımız söylendi. Fabrika yönetimi bir gün önceden arayarak, işe geri alımları bir kez daha ertelediklerini söylediler. Biz de fabrikaya gitme kararı aldık. Biz oraya durumu öğrenmek için gittik. Ama bizim fabrikaya girişimiz güvenlikçiler ve jandarma tarafından engellendi. O esnada darp edildik” diye belirtti. Taş, fabrikanın işçi şefinin bir arkadaşlarına ‘Eğer Öz İplik İş'e geçersen seni işe alırım” dediğini de aktardı.

İşe geri alınmamalarının tek nedeninin Tekstil Sen üyesi olmaları olduğunu vurgulayan Taş, sendikalı işçi sayısı azaltılarak çalışanlar üzerinde hâkimiyet kurulmak istendiğini ifade etti.

AYRIM YAPILIYOR

5 yıldır aynı fabrikada çalıştığını söyleyen Abdulbaki Aksu ise, pandemi ile birlikte fabrikada faaliyetlerin durdurulup, izne çıkarıldıklarını belirtti. Çalışanların daha sonra tekrardan işe geri alınmaya başladığını kaydeden Aksu, şunları söyledi: “Ne tesadüf ki dışarda tutulan işçilerin hepsi DİSK üyesi olan işçiler. Bunun haksızlık olduğunu söyledik. Sonuçta benim de ailem var ve geçimimi sağlamam gerekiyor. Şu an geçinemiyoruz. Bize bin 600 lira para veriliyor ama bir ihtiyacımızı karşılamıyor. Ortada adam ayırma var. Bizi dışarda tutuyorlar. Biz de hiç yoksa dönüşümlü olarak çalışalım dedik. Ama bu talebimiz de kabul edilmedi. Bizi çalıştırmıyorlar.”

ÜRETİM DURMADI

Öte yandan fabrikada geçtiğimiz günlerde 300 kişinin çalıştığı dikim bölümünde çalışan C.T, M.T ve A.A.A adlı işçilerin koronavirüs (Kovid-19) test sonuçları pozitif çıkmasına rağmen üretime devam edilmişti.İlgili konular

kızılay

Kızılay İçecek Erzincan Fabrikası işçileri greve başladı

3 ay önce

Kızılay İçecek Erzincan Fabrikası işçileri, maaş zammı ve özlük haklarında istedikleri iyileştirmenin yapılmadığı gerekçesiyle greve başladı....Devamını oku
yangın

Esenyurt'taki plastik fabrikasında yangın çıktı

5 ay önce

İstanbul Esenyurt'taki bir fabrikada gece saatlerinde yangın meydana geldi. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın 1 saat 15 dakikada ancak kontrol altına alınabildi....Devamını oku