Gündem

Paylan’dan Soylu’ya: Ülkenin başındaki en büyük bela sensin

2 hafta önce

Paylan Soylu

HDP Diyarbakır İl Örgütü önüne getirilen aileler üzerinden HDP’yi hedef alan Süleyman Soylu’ya HDP’li Garo Paylan yanıt verdi.

Paylan, “Yalan, iftira atıyorsun, provokasyon yapıyorsun. Bu ülkenin başında en büyük bela sensin” dedi.

 

Merkezi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sunumunda Halkların Demokrat Partisi’ni hedef aldı.

 

Soylu, daha önce birçok kez söylediği gibi PKK’yi bitireceğini öne sürdü. Geçtiğimiz yıl sunumunda PKK’ye katılımın 52 olduğu, yurt içinde 320 PKK’li kaldığını söyleyen Soylu, bu yıl PKK’ye katılımın 48 kişi olduğunu, PKK’li sayısının ise 180’e düştüğü iddialarında bulundu.

 

Soylu, HDP Diyarbakır İl Örgütü önüne getirilen aileler üzerinden de HDP’yi hedef alan aldı. Soylu’ya yanıt veren HDP’li Garo Paylan “Yalan, iftira atıyorsun, provokasyon yapıyorsun. Bu ülkenin başında en büyük bela sensin. AKP’den IŞID’e eleman gönderiyorsunuz desek olur mu” dedi. Milletvekilleri “DAİŞ’in hesabını verin” diyerek, tepki gösterdi. Söz isteyen Paylan’a Meclis Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz tarafından verilmedi. Görev gereği olması gereken tarafsızlığını korumayan Yılmaz, sunum ardından söz vereceğini söyledi.

 

Soylu sunumunda uyuşturucu ile ilgili yapılan operasyonları anlattı. Uyuşturucuya dair verileri paylaştığı sırada bir kez daha sataşan Soylu, “Oradan laf atıyorsunuz” dedi. Paylan da “10 bin doları söyle beyefendi” sözleriyle yanıt verdi. Soylu, “Gazi Meclis’e saygınız varsa Kılıçdaroğlu’nun bundan iki yıl önce söylediği bu Meclis’te Bylock kullanan vekillerinin teker teker açıklamayan” sözlerine milletvekilleri “açıkla açıkla” diye yanıt verdi.

 

KOMİSYON BAŞKANI

 

Bir kez daha milletvekillerine söz vermeyen Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Zaman zaman çok ağır eleştiriler yapıyorsunuz. Karşı tarafta cevap vermek zorundadır. İkili diyaloga girersek kaliteli müzakere ortamı sağlayamayız. Herkes sesini değil, sözünü yükseltsin” dedi.

 

Bakan Soylu’yu uyarmayan Komisyon Başkanı Yılmaz’a, “Bakanı niye uyarmıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

 

SOYLU’YA DESTEK AKP’LİLERDEN

 

Soylu ise kendini “Bir değil birçok kez laf atıldı. Metnimden çıkmak istemiyorum. Gerginlik var. Bana laf atılmazsa sunumunu yaparım” dedi.

 

Milletvekillerinin tepki üzerine AKP’li milletvekilleri bakan Soylu’ya destek vererek, muhalefet milletvekillerinin sözünü keserek, “Hala laf atıyor” sözleriyle seslerini yükseltti.

 

Türkiye İşçi Partisi (TİP), devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in açıklamaları ile ilgili olarak hazırlanan araştırma raporu Soylu’ya verdi. Soylu, kısa bir süre kitaba baktı.İlgili konular

5 aralık kadın hakları günü

5 Aralık gün özeti

2 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
Soylu

Soylu: Kılıçdaroğlu en büyük hezimetini 2023'te yaşayacak

2 hafta önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2023 seçimlerine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldığı konuşmasında "Tarihin en büyük ama en büyük hezimetini 2023'te Kılıçdaroğlu yaşayacak" dedi....Devamını oku