Dünya

Pelosi: Bu isyancılar yurtsever değildi, yerli teröristlerdi

5 gün önce

pelosi

Başkan Donald Trump’ın azil oturumunda açıklama yapan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, "Bu isyancılar yurtsever değildi. Onlar hitap edilecek ve yönetilecek bir siyasi tabanın parçası değillerdi. Onlar yerli teröristlerdi. Bu yüzden adalet hüküm sürmelidir” ifadelerini kullandı.

Demokratlar, ABD'de 6 Ocak'ta Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin Kongre Binası’nı basmasının ardından çıkan olaylardan Trump'ı sorumlu tuttu. Demokratlar, Başkan Trump'ın görevden alınması için bir araya geldikleri oturum devam ediyor.

 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi oturumda yaptığı konuşmada, “Fakat onlar bir anda ortaya çıkmadılar. Onlar buraya gönderildiler. Başkan tarafından buraya ‘cehennem gibi savaşmak için’ gibi sözlerle gönderildiler. Kelimeler önemlidir. Gerçek önemlidir. Sorumluluk önemlidir. Başkan, isyancıları oldukları gibi, özgürlüğün düşmanı olarak değil, korkunç bir hedef, kişisel olarak iktidara tutunma hedefi olarak gördü. Halkın iradesini engelleme hedefi. Neredeyse iki buçuk asırlık demokrasimizin ateşli ve kanlı bir çatışmada sona erme hedefi” dedi. Pelosi, “ABD Başkanı'nın bu ayaklanmayı, bu silahlı isyanı ülkemize karşı kışkırttığını biliyoruz. O gitmeli, o hepimizin sevdiği ulus için açık ve mevcut bir tehlike. Başkan suçlanmalı” diye konuştu.

 

Başkan Pelosi, “Başkan’ın Senato tarafından suçlanması gerektiğine, değer verdiğimiz ve bizi bir arada tutan şeyleri tereddüt etmeden parçalamaya kararlı olan bu adama karşı cumhuriyetin korunmasını sağlayacak Anayasal bir çareye inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 İlgili konular

abd

ABD'deki bomba ihbarı panik yaşanmasına sebep oldu

7 dakika önce

ABD'de Joe Biden'ın yemin töreninin yapılacağı Kongre binasının karşısında yer alan Yüksek Mahkemedeki asılsız bomba ihbarı kısa süreli panik yaşanmasına sebep oldu....Devamını oku
Blinken

Blinken: Gürcistan'ın NATO üyeliği Rusya için caydırıcı olabilir

18 saat önce

Seçilmiş ABD Başkanı Biden, dışişleri bakanı adayı olarak Antony Blinken, Gürcistan'ın NATO'ya alınması önerisinde bulundu. Blinken, bunun Rusya için caydırıcı olabileceğini öne sürdü....Devamını oku