Dünya

Pence: Kara bir gün, Obama: Trump kışkırttı

1 yıl önce

abd

ABD’de seçimi kaybettiğini bir türlü kabul etmeyen Başkan Donald Trump, Joe Biden’ın zaferinin Senato’da tescilleneceği gün sonunda kaos çıkarırken, Senato’da oturum yapıldığı sırada miting yapan Trump, yenilgiyi kabul etmeyeceğini söylerken, mitingin ardından Trump destekçileri Kongre binasını adeta işgal etti.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kongre'de Trump destekçilerinin binaya girmesi nedeniyle yarım kalan ve seçilmiş başkan Joe Biden'ın başkanlığının onaylanacağı oturumu yeniden başlattı.


Pence, “Bugün ABD Kongresi'nin karanlık bir günüydü. Ancak başkent polisinin, federal, eyalet ve yerel güvenlik birimlerinin yoğun çabası sayesinde şiddet bertaraf edildi. Kongre güvenlik altına alındı. Burada yaşanan şiddeti en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu kutsal koridorlarda yaşanan can kaybının da Kongre'yi savunurken yaralananların da yasını tutuyoruz. Bugün başkentimizi savunduk. Bu tarihi mekanı korumak için görev yerlerinden ayrılmayan kadın ve erkeklere her zaman minnettar kalacağız” dedi.

 

Olayların ardından art arda istifa haberleri gelirken, Trump'ın eşi Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham, olayların ardından istifa ettiğini açıkladı.

 

Reuters'ın haberine göre, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ve Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta da istifa etti.

 

Olaylara ilişkin açıklama yapan ABD’nin seçilmiş Başkanı Biden, “Demokrasimiz eşi görülmemiş bir saldırı altında. Modern zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Özgürlük kalesine bir saldırı. Halkın temsilcilerine ve başkent polisine, onları korumaya yemin edenlere bir saldırı. Ve cumhuriyetimizin kalbinde çalışan kamu görevlilerine. Çok açık konuşayım. Kongre binasındaki aos sahneleri gerçek bir ABD’yi yansıtmıyor. Gördüklerimiz küçük, kendini kanunsuzluğa adamış aşırılılık yanlıları. Bu muhalefet değil. Bu bir düzensizlik. Bu kaos, fitne ile sınırlı” dedi.

 

OBAMA: TRUMP KIŞKIRTTI

 

ABD eski Başkanı Barack Obama, Kongre binasını işgal eden göstericilerin Trump tarafından kışkırtıldığını söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Obama, “Tarih, meşru bir seçimin sonuçları hakkında asılsız yalanlar söylemeyi sürdüren bir Başkan’ın kışkırtmasıyla Kongre’de yaşanan şiddeti haklı olarak, milletimiz için büyük bir onursuzluk ve utanç anı olarak hatırlayacaktır” dedi.

 

Cumhuriyetçi Parti liderlerine çağrı yapan Obama, “Ya bu yolda devam ederek kızgın alevleri körüklemeyi sürdürebilirler ya da gerçeği seçip alevleri söndürmek için ilk adımları atabilirler. Amerika'yı seçebilirler” ifadelerini kullandı.sİlgili konular

Çavuşoğlu

Ukrayna Çavuşoğlu ve Erdoğan'ı yalanladı

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4 başlık üzerinde mutabakat varmış gibi bir durum söz konusu. " sözlerinin ardından Ukraya Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba açıklamada bulundu....Devamını oku
abd

Rusya'dan ABD'ye uyarıcı nota: İlişkiler kopma noktasında

3 ay önce

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Başkan Joe Biden'ın Rusya lideri Vladimir Putin'e yönelik 'savaş suçlusu' sözleri nedeniyle nota verdi....Devamını oku