Türkiye Haberleri

PKK'dan Gare açıklaması: TSK kendi askerlerini öldürdü

2 gün önce

tsk

AKP iktidarı yaptığı açıklamada 13 kişinin PKK tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti. PKK'dan yapılan açıklamada ise TSK'nın saldırıları sonucu esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirdiği söylendi.

Gare Dağı'na Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 10-14 Şubat tarihlerinde düzenlenen hava ve kara harekatının ardından, PKK'nın alıkoyduğu 13 asker, polis ve istihbaratçı hayatını kaybederken "başarısız rehine operasyonu" tartışmaları sıcaklığını korurken, PKK'dan gündemi sarsacak bir açıklama geldi.

 

Erdoğan hükümeti vefat eden 13 kişinin PKK tarafından katledildiğini öne sürerken, PKK'dan yapılan açıklamada "Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır" dendi.

 

Gare'de meydana gelen olaya ilişkin gündemi sarsacak bir açıklama da o gün çatışma bölgesinde olan ANF'ye konuşan PKK'lı Hogir Med'den gelirken, Hogir Med, "Burada büyük bir katliama giriştiler, askerlerini kendi elliyle katlettiler. Onları siviller olarak tanıtmaya kalkışmalarına rağmen gerçek böyle değil" dedi.

 

Med yayınlanan videoda etrafı gösterirken, harekatta varil bombası kullanıldığını da ileri sürdü.

 

“10 Şubat tarihinde Garê alanında ‘Kartal Pençesi 2’ adıyla geniş bir operasyon düzenlendi. İlk başta onlarca savaş uçağı ile dönemin en gelişmiş tekniğiyle tüm alanı bombaladı” diyen Med, bölgenin erken saatlerde Kobralarla da bombalandığını söyledi.

 

16 kişinin hayatını kaybettiği açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını öne süren Med, "Birkaç üst düzey askerlerinin öldüğünü kendileri bildirse de ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Kayıpları daha fazladır. Türkiye her zaman yalanlarla kamuoyunu ve kendi toplumunu kandırmaya çalışmıştır. İstedikleri sonucu elde edemedikleri için ‘bölgesel bir operasyondu, Kandil’e yönelik provaydı’ diyerek bunun üstünü örtmeye çalıştı. Böylece çarpıtmaya çalıştılar" dedi.

 

Med, askerlerin PKK tarafından öldürülmediğini belirterek asker, polis ve MİT'çilerin TSK'nin gaz kullanımı ve bombardımandan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Med, “Çevrelerini görebilmek için doğayı tahrip ettiler, birçok ağacı kestiler. Görüntülerden de görülüyor, ağaçlar daha yeni kesilmişler" iddiasında bulundu.İlgili konular

msb

MSB : Gara'ya hava operasyonu yapıldı; 8 PKK'lı etkisiz hale getirildi

1 gün önce

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı paylaşımda, "Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı terörist, Hava Kuvvetlerince etkisiz hale getirildi." diye açıkladı. ...Devamını oku
db

“Erdoğan -kendini yeterince güvencede görürse- 2023’te aday olmayabilir”

3 gün önce

Doğru Bakış'ın bu haftaki konuğu eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay oldu....Devamını oku