Türkiye Haberleri

Polis şiddetine manevi tazminat

1 hafta önce

şiddet

Gazeteci Beyza Kural haber takibi sırasında maruz kaldığı polis şiddetini Anayasa Mahkemesi'ne taşırken, AYM, Kural'a manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İstanbul Beyazıt’ta 6 Kasım 2015’te haber takibi yaptığı sırada polis şiddetine maruz kalan Bianet muhabiri Beyza Kural terse kelepçe ile gözaltına alınmak istenmişti.

 

Ancak çevredeki muhabirlerin müdahalesi sonucu gözaltına alınmadan serbest bırakılmıştı. Saldırı sırasında polislerden birinin, “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil, bunu öğreteceğiz size” sözleri Kural’ın objektifine yansımıştı.

 

Kural, polislerin saldırısı ardından “Kolluk görevlilerinin güç kullanarak müdahale etmesi”, “İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele”, “ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edilmesi” gerekçeleriyle hukuki süreci başlattı. Savcılığın şüpheli polisler için yasal unsurları oluşmadığını ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. İtirazların reddedilmesiyle Kural, Anayasa Mahkemesi’ne başvururken, Anayasa Mahkemesi 12 Ocak 2021’de oy birliğiyle verdiği karar da şunlara yer verdi:

 

"İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ihlal edildiğine, ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve usul boyutunun ihlal edildiğine, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ve Anayasa’nın 28' maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verildi."

 

Mahkeme gazeteci Kural'a tazminat ödenmesine karar vererek, insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar bulduğunu belirtti.

 

Mahkeme, ihlalin yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyeceğini belirterek, insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı, ifade ve basın özgürlüklerinin ihlali nedeniyle manevi zararları karşılığında Kural’a 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.İlgili konular

askergözaltı

Ankara merkezli 10 ilde operasyon: 24 gözaltı

1 gün önce

Ankara merkezli 10 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı....Devamını oku
kapak

Tecavüzden yargılanan Musa Orhan yine konuşmadı

6 gün önce

Batman’da, intihar eden İpek Er'e tecavüz ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Musa Orhan'ın, bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Sanık Orhan, susma hakkını kullanırken, duruşma 1 Haziran'a ertelendi....Devamını oku