Gündem

Polis ve bekçilerin dövdüğü çocuğa darp raporu verilmedi

1 yıl önce

bahçe

Batman’da polis ve bekçiler tarafından darp edildiği anlar kamerayla görüntülenen 15 yaşındaki çocuğa devlet hastanesinden ‘sağlam’ raporu verildi. Aile darp raporunu özel hastaneden alabildi.

Batman’ın Cudi Mahallesi’ndeki Salih Özdemir Parkı’nda 13 Mayıs’ta polis ve bekçiler 15 yaşındaki V.S.’yi sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle darp etti. V.S.’nin darp edildiği anlar cep telefonuyla kaydedildi. Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli memura mukavemetten işlem yapılan V.S.’ye adli muayene için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlam raporu verildi.Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, devlet hastanesinden darp raporu alamayan V.S., serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından özel bir hastaneye götürüldü. Özel hastanede muayene edilen V.S.’ye verilen darp raporunda şu bilgiler yer aldı: “Frontal bölgede (alın) abrazyon (yırtık) yarası. Burun çevresinde kızarıklık, boyunda kızarıklık. Kafa arka kısmında ödem, şişlik, kızarıklık. Sağ dizde abrazyon yarası, sağ el bileğinde ödem.”

 

Baba Salih Solmaz, oğlunun evden ekmek almak için dışarı çıktığını belirterek “Oğlum, annesine aç olduğunu söyleyince annesi ekmek alması için fırına gönderdi. Fırına giderken parkta kavga olduğunu görüyor. Daha 15 yaşındadır, çocuktur, o heyecanla o da yanlarına gidiyor. Bu esnada polis ve bekçiler gelip biber gazı sıkıyor. Tabi biz de sesleri duyunca evden dışarı çıktık. Baktık ki ortada sadece oğlum kalmış ve onu dövüyorlar. Durdurmaya çalıştım, ‘Oğlumdur’ dedim, ‘Varsa bir suçu cezasını kesin’ dedim, ama üzerime yürüyüp bana küfür ve hakaret ettiler” diye konuştu.

 

Oğlunun her yerinin yara bere içinde olduğunu ancak Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin darp raporu vermediğini anlatan Solmaz, “Özel bir hastaneye götürdük. Hastanede aldığımız raporda alnında, burnunda, göğüs ve sırtında yaralar ve kızarıklık var. Kafasının arkasında ödem ve şişlik var. Diz ve bileklerinde şişlik var. Her şeyi geçiyorum görüntüler ortada, nasıl darp yok?” diyerek tepki gösterdi.

 

Çocuğuna uygulanan şiddetin faillerinin cezalandırılması için hukuki girişimlerde bulunacağını belirten Solmaz, bu işkenceyi uygulayanların kanun önünde hesap vermesi gerektiğini aksi taktirde bu şiddeti uygulayanların tekrar bu tür şiddetlere başvurabileceklerini söyledi.İlgili konular

soylu

Polis anketinden Soylu'ya şok: Bu yanlıştan dönülsün

2 ay önce

Emniyet Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, sosyal medya hesabından, "Yeni çıkartılan polis atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin sonuçları polislerimize ve teşkilatımıza fayda sağlar mı?" diye sordu....Devamını oku
silah

Küçükçekmece Adliyesi önünde silahlı çatışma: 3 ölü ve 1 yaralı

3 ay önce

İstanbul'daki Küçükçekmece Adliyesi önündeki silahlı çatışmada 3 kişi öldü, 1 kişi ise yaralandı....Devamını oku