Dünya

Politico: NATO toplantısında ABD ile Türkiye fena kapıştı

1 ay önce

nato

NATO reformunu görüşmek için video konferans yoluyla toplanan dışişleri bakanları toplantısına Pompeo-Çavuşoğlu kavgası damga vurduğu öğrenildi.

Haberi yapan Politico, ABD'li bakanın Ankara'yı Akdeniz'de gerilim çıkarmak ve Rusya'ya hediye vermekle suçladığını; buna mukabil Çavuşoğlu da ABD'ye Yunanistan'ın tarafını tutmak, AB'yi Ankara'ya karşı örgütlemek gibi bir dizi suçlamada bulunduğunu yazdı.

 

İttifak üyesi 30 ülkeye gönderilen ve Türkiye'nin tepkisini çekmesi beklenen NATO reformu taslağının dün Brüksel'deki dışişleri bakanları toplantısında ele alınması sırasında ABD ile Türkiye arasında 'kavga' yaşandığı belirtildi.

 

Politico sitesine göre, video konferans yoluyla düzenlenen NATO toplantısı, rapor üzerinden ABD ile Türkiye arasında 'söz düellosu' yaşanmasına sebep oldu.

 

Haberde 3 Kasım seçimini kaybeden ve 20 Ocak'ta Beyaz Saray'ı terk etmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, 'Ankara'yı NATO ilkelerini çiğnemek, ittifakın birlik beraberliğine zarar vermek, Akdeniz'de müttefiklerle gerilim çıkarmak ve Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemleri alarak Kremlin'e hediye vermekle' itham ettiğini yazdı.

 

Buna karşılık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pompeo'yu, Avrupalı müttefiklere telefon açıp Türkiye'ye karşı birlikte harekete geçmeye zorlamak, bölgesel ihtilaflarda körü körüne Yunanistan'ın tarafını tutmak ve Ankara'ya ABD yapımı Patriot hava savunma sistemleri satmaya yanaşmamakla itham etti.

 

'Türkiye IŞİD'le savaşırken ABD'nin Suriye'deki Kürt terör örgütünü desteklediğini' dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'ın kazandığı Dağlık Karabağ savaşıyla ilgili 'ABD ve Fransa'nın Ermenistan'ı destekleyerek çatışmaları daha kötü hale getirdiğini' vurguladı.

 İlgili konular

trump

Trump'a o sözünü hatırlattı

11 saat önce

Sık sık eski ABD Başkanı Donald Trump ile atışan iklim aktivisti Greta Thunberg, Trump'a kendi sözlerini hatırlatan bir veda mesajı yayımladı....Devamını oku
trump

Trump veda konuşmasında Biden yönetimine "başarı" diledi

1 gün önce

ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump veda konuşması gerçekleştirdi....Devamını oku