Dünya

Putin: Afganistan'daki krizin sebebi ABD'dir 

2 hafta önce

abd

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 13. BRICS Ülkeleri Zirvesi’nde Afganistan’daki son duruma yönelik yaptığı değerlendirmede, "Afganistan'daki yeni krizin sebebi, kendi değerlerini empoze etmeye çalışan ABD'nin sorumsuz girişimleridir" dedi.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika tarafından kurulan ve kısa adı BRICS olarak tanımlanan grubun 13. Zirvesi Hindistan’ın ev sahipliğinde telekonferans yoluyla yapıldı.

 

Hindistan Başbakanı Narenda Modi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı zirvede yine gündemin ana maddesini Afganistan teşkil etti.

 

Afganistan’daki son duruma ilişkin değerlendirme yapan Putin, öu ifadeleri kullandı:

 

“Afganistan'daki yeni krizin sebebi, kendi değerlerini empoze etmeye çalışan ABD'nin sorumsuz girişimleridir. ABD'nin çekilmesinin ardından oluşan krizin bölge ve dünya güvenliğini nasıl etkileyeceği belirsiz. Stratejik istikrarı oluşturan sistem gözle görülür bir şekilde bozuldu. Eski bölgesel çatışmalar sonlanmıyor, aynı zamanda yenilenen bir güçle tekrar alevleniyorlar. Afganistan'daki yeni krizin sebebi, kendi değerlerini empoze etmeye çalışan ABD'nin sorumsuz girişimleridir. ABD'nin çekilmesinin ardından oluşan krizin bölge ve dünya güvenliğini nasıl etkileyeceği belirsiz” İlgili konular

abd

ABD, Ülkü Ocakları'nın terör örgütü olup olmadığını araştıracak

23 saat önce

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocaklarının "yabancı bir terör örgütü olup olmadığının araştırılmasını" öngören bir maddeyi de içeren 2022 Savunma Bütçe tasarısını onayladı....Devamını oku
eylül  özet

22 Eylül gün özeti

3 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku