Sağlık

Randevu alana 48 saatte sağlık vizesi

1 ay önce

sağlık vizesi

Randevusunu gösteren hasta en geç 48 saatte refakatçileriyle vizesini alarak Türkiye’ye gelebilecek.

Milliyet'in haberine göre, Sağlık turizminin geliştirilmesi amacıyla yurt dışından gelecek hastalara vize kolaylığı sağlanması için Hizmet İhracatçıları Birliğine (HİB) yetki verildi. 

 

Sağlık turizminden Türkiye’nin aldığı payı artırmak için bir uygulama hayata geçiyor.Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları arasında uluslararası hastaların sağlık vizesinin başvuru kabulü aşamasında HİB’in yetkilendirilmesine dair “Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü”, Ticaret Bakanlığı'nda düzenlenen törenle imzalandı.Törende konuşan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, sağlık vizelerinin Türkiye’de tedavi görmek isteyen hastalara hızlı şekilde verilmesinin önem taşıdığına işaret etti.

 

Kıran, “Bu anlayışla ‘S tipi’ denilen modeli Irak ve Libya özelinde hayata geçirmiştik. Bu modelin dünyadaki fırsatları Türkiye’ye kazandırmada yeterli olmadığını gördük. Şimdi bu modeli HİB çatısı altında bütün dünyaya teşmil edecek şekilde adım atıyoruz.

 

Dünyada bir hasta HİB üzerinden bizlere randevusunu gösterdiği anda en geç 48 saatte refakatçileriyle birlikte vizesini alarak ülkemize gelmiş olacak. Sağlık turizminden ülkemizin aldığı payı artırmak durumundayız. Sağlık turizmi pastasından alınacak her pay, ülkemizin hanesine gelir olarak kaydedilecektir” ifadelerini kaydetti.

 

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da, “Bizler, bize gelen vize taleplerini 24 saat içinde inceleyip Dışişleri Bakanlığımıza ileteceğiz.

 

Bakanlık da 24 saat içinde neticelendireceği için 48 saat içinde sağlık kuruluşundan randevusunu gösteren sağlık turistinin incelemesi tamamlanacak, evraklarına bakılacak, dijital ortamlarda yapılan incelemeler sayesinde bu daha da hızlandırılacak. İnsanlar çok süratli şekilde ülkeye gelebilecekler” bilgisini paylaştı.İlgili konular

tcmb

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı

3 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan görüşmesi sonrasında iki ülke arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı....Devamını oku