İnsan Hakları

Reina kararı: Saldırgana 40 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1368 yıl hapis

1 yıl önce

reina

2017 yılbaşı gecesinde gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetmişti

Reina’da 2017 yılbaşı gecesinde gerçekleşen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin görülen davada saldırgan Abdulkadir Masharipov “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Diğer suçlardan ise 1368 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduklarını öne sürerek beraat istedi. Mahkeme Başkanı, kararını açıklayacağını belirterek, sanıklara son sözlerini sordu.

 

Son sözünde tutuklu sanık Abdulkadir Masharipov, "Mahkemede bu suçlamaları kabul etmediğimi söyledim. Bunları tekrarlıyorum. Güçlü bir delil olması için parmak izlerinin ve güvenlik görüntülerin eşleştirilmesini Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasını talep etmiştik. Hiçbiri kabul olmadı. Bundan dolayı güçlü bir delil yoktur. Ciddi söyleyecek bir şeyim yok. Polis ifadelerimin bahsi geçti. Ben işkence ve baskı altında ifade verdim. Kamera görüntüleri var. İsterseniz alabilirsiniz. Bundan sonrası size havale. Beraatimi istiyorum" dedi. Diğer tutuklu sanıklar da beraatlerini talep etti.

 

Kararını açıklamak üzere duruşmaya ara veren mahkeme, Masharipov'a “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

 İlgili konular

Gizem Canbulut

17 yaşındaki Canbulut’un boğazını kesti, "iyi hal ve tahrik" indirimi aldı

3 ay önce

Burdur’da 17 yaşındaki Gizem Canbulut’u 8 bıçak darbesiyle boğazını keserek öldüren Eren Yıldız, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı....Devamını oku
halk otobüsü

Durağa çarpan şoförün cezası belli oldu

1 yıl önce

Beşiktaş'ta durağa çarparak 1 kişinin ölümüne ve 14 kişinin de yaralanmasına yol açan özel halk otobüsü şoförü Necdet Karakuş’a verilen ceza belli oldu....Devamını oku