Dünya

Reuters'a sızdı: AB’nin Türkiye'ye yaptırım taslağı hazır

1 yıl önce

ab

AB Liderler Zirvesi öncesinde taslak metine ilişkin detaylar Reuters tarafından sızdırıldı. Taslakta, AB liderlerinin Türkiye'ye yaptırımlar uygulanması konusunda ittifak sağlandığı vurgulandı. Metinde, 'Türkiye ile ilişkilerde düzelme görülmezse, mart ayındaki zirvede yeni adımlar atılacağı' ifadesi yer aldı.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde karara bağlanacak Türkiye’ye yaptırım gündemine ilişkin taslak metin, Reuters ajansı tarafından sızdırıldı. Taslakta, AB liderlerinin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan şahıs ve şirketlere yaptırım uygulayabileceği belirtildi.

 

Reuters'ın aktardığına göre, 'kararda mutabık kalınması halinde AB'nin 2019'dan beri halihazırda yürürlükte olan bir yaptırım listesine ekleme yapılarak liste genişletilebilecek'. İç tartışmalara dönük bilgi veren diplomatlar, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarına dönük yaptırımları yetersiz bulduğunu aktardı. Şimdiye kadar Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yalnızca iki üst düzey yetkilisi yaptırım listesine dahil edildi.

 
İlgili konular

ab

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye büyük destek: 430 milyon euro

3 ay önce

Avrupa Birliği (AB), aday ve potansiyel ülkereler için hazırladığı Kırsal Kalkınma programları kapsamında, 2027 yılına kadar 430 milyon euro destekten yararlanabilecek....Devamını oku
ab

Zelenski, Ukrayna'nın AB'ye üyelik başvurusunu imzaladı

3 ay önce

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üye olması için resmi başvuruyu imzaladı....Devamını oku