Dünya

Rusya Dışişleri, Taliban'la görüşmelerinin çelişki olmadığını açıkladı

1 hafta önce

Zaharova

Taliban'ın BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararında Afganistan'daki müzakerelerin tarafı olarak kabul edildiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın bu karara istinaden Taliban temsilcileriyle görüştüğünü belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre; Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Rusya'nın Taliban'la diyalog kurmasına yönelik eleştirileri cevapladı.

 

Mart 2020'de BMGK'da kabul edilen kararda Afganistan'daki taraflar arasında müzakerelerin yapılmasına öncelik verilmesi gerektiğinin siyah-beyaz kadar net bir durum olduğunu hatırlatan Zaharova, konuyla ilgili şunları söyledi:

 

"Evet, Taliban, Rusya'da gerçekten de yasaklı bir örgüt. Mesele şu ki, Rusya, uluslararası terörle mücadeleyi sadece desteklemediğini, aynı zamanda bu konudaki kararlığını teyit ettiğini, Taliban'ın eylemleri de dahil terör eylemlerinin kabul edilemez olduğunu birçok kez vurguladı. Bir nüans daha var. O da, Taliban hareketinin Afganistan'daki taraflar arasındaki diyaloğun, BMGK'nın tüm ülkeleri teşvik etmeye çağırdığı diyaloğun tarafı olması."İlgili konular

Taliban

Afganistan'dan 4 gazeteciye Taliban gözaltısı

1 gün önce

Afganistan'ın Kandahar ilçesinde 4 gazeteci Taliban propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı....Devamını oku
kabil

Afganistan'da durum gergin: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

5 gün önce

Afgan hükümeti, Cumartesi günü itibarıyla 3 şehir haricinde ülkede sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı....Devamını oku