Dünya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

11 ay önce

rusya

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü.

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Rusya’ya uygulanan yaptırımların ardından bu yaptırımlara misilleme olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı son kararname ile doğalgaz ödemelerinin Rus para birimi Ruble ile yapılması kararını onayladı.

 

G7 ülkelerinin, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmelerinin ardından da Kremlin’den yeni bir açıklama yapıldı.

 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa’nın ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi durumunda gazı kesebileceklerini şu ifadelerle dile getirdi:

 

“Rusya, dost olmayan ülkelere ruble karşılığında gaz arzının ayrıntıları üzerinde çalışıyor. Gazprom ile departmanlar arası çalışmalar yürütülüyor ve ardından net bir çerçevede belirlenecek. Ancak bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz, bu kesin. Bunu tamamen emin bir şekilde söyleyebilirim. Bizim durumumuzda tüm Avrupa'ya hayırseverlik yapmak pek amaca uygun değil”İlgili konular

Çavuşoğlu

Çavuşoğlu'ndan Rus oligarklara davet: İşlerini Türkiye’de yapabilirler

1 yıl önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'da yaptığı konuşmasında, Rus oligarkların yasadışı faaliyetlerde bulunmadıkları sürece Türkiye'ye gelebileceklerini ve burada işlerini yapabileceklerini açıkladı....Devamını oku