Dünya

Rusya, Türkiye’deki meyve ve sebze üretimini kayda alacak

3 yıl önce

Rusya, Türkiye’deki meyve ve sebze üretimini kayda alacak


Türkiye’den Rusya ve Avrupa’ya ihraç edilen meyve ve sebzelerin “sağlığa uygun” olmadığı gerekçesiyle sık sık iade edilmesiyle ilgili Rusya yeni bir önlem kararı aldı. Buna göre Rusya, Türkiye’deki meyve ve sebze üretimini kayda alacak.
 
 
Son günlerde Rusya, tonlarca domatesi, çileği, kayısıyı üzerinde zirai kalıntı ya da canlı lavra bulunduğu belirterek Türkiye’ye geri gönderiyor. Sağlığa zararlı olduğu belirtilen bu ürünlerin akıbetine ilişkin de Türkiye kamuoyunda “Biz mi tüketiyoruz?” endişesi yaşanıyor. Bu durum diğer ülkelere tarımsal ürünlerini ihraç etmesi açısından da Türkiye için bir sorun yaratıyor.
 
Rusya ülkesine gelebilecek sağlıksız ürünlerin önüne geçilebilmek için Türkiye’deki meyve ve sebze üretimini kayıt altına almaya karar verdi.
 
İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü, Rusya Federasyonu Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’nın (Rosselhoznadzor) davetiyle 18 Nisan 2019 tarihinde Moskova’da bir toplantı gerçekleştirdi. Karantina Müdürlüğü de Ege İhracatçı Birlikleri’ne Rus yetkililerin taleplerini bildirdi.
 
Bu taleplere göre ihracatçılardan ürünleri üreten çiftçi veya şirketin adı, üretildiği bölge, üretimin yapıldığı alan, ne kadar üretildiği, ne kadar hasat edildiği gibi çok detaylı bilgiler talep ediliyor. Rusya’ya ihracat yapacaklar, yaş meyve ve sebze üretimiyle ilgili tüm detayları Rus yetkililere vermesi lazım.


İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

10 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
rusya

Flaş gelişme! Rusya ve Ukrayna temsilcileri Türkiye'de görüşecek

10 ay önce

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken önemli bir gelişme oldu. Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke temsilcileri 28-30 Mart'ta Türkiye'de görüşmelere devam edecek....Devamını oku