Dünya

Rusya: Türkiye'yle yeni S-400 anlaşması yakında imzalanabilir

1 hafta önce

s400

Rusya'nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un yetkilileri, Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedarikini içeren anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söyledi.

Yetkililer, anlaşma görüşmeleri çerçevesinde finansal ve teknolojik işbirliği modellerinin de oluşturulduğunu kaydetti.

 

Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedariki için Türkiye ile yapılan görüşmelerinin ne aşamada olduğu sorusu karşısında, "Düşünüyorum ki gelecek aylarda bu projeyi tamamlayacağız” dedi.

 

Uluslararası hava ve uzay fuarı MAKS-2021 kapsamında yaptığı açıklamalarını, Miheyev şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye hususunda nihai görüşmeler yapılıyor. Finansal model dahi oluşturuldu. Söz konusu projede teknolojik işbirliği programı da oluşturuldu.”

 

Türkiye şimdiye dek Rusya’dan dört S-400 bataryası satın aldı. Söz konusu tedariki içeren anlaşmanın 2.5 milyar dolar değerinde olduğu biliniyor.

 

Rosoboronexport yetkilileri, Ekim 2019’daki açıklamalarında hava savunma sisteminin roketler dahil tüm parçalarını Türkiye’ye teslim ederek, anlaşmanın şartlarını belirlenen zamandan daha önce yerine getirdiklerini belirtti.

 

Türkiye’ye birinci parti S-400 sistemi tedarikini içeren anlaşmada opsiyon da bulunuyor. Bu, Türkiye’nin ikinci partiyi satın almak istemesi hâlinde bu ülkeye teslimata öncelik verileceği anlamına geliyor.İlgili konular

Şoygu

Şoygu: 'IŞİD militanları Afganistan'a ilerliyor'

3 gün önce

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, terör örgütü IŞİD militanlarının Afganistan’a doğru ilerlediklerini söyledi....Devamını oku
rusya

Rusya’dan ilk AİHM başvurusu: Ukraynayı şikayet etti

1 hafta önce

Rusya, Ukrayna’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet etti....Devamını oku