İnsan Hakları

Sağlıkçılara yönelik 117 şiddet olayı

1 ay önce

sağlıkçı

Sağlık-Sen'den yapılan açıklamaya göre, sağlık çalışanlarına yönelik geçen yılın son altı ayında 117 şiddet olayı yaşandı.

Sağlık-Sen tarafından hazırlanan ve Temmuz-Aralık 2020 dönemini kapsayan ‘Sağlıkta Şiddet Raporu’nda, şu bilgiler paylaşıldı:

 

“Altı aylık zaman diliminde 117 şiddet olayı yaşandı. Bu olaylarda 361 saldırgan yer alırken 231 sağlık emekçisi bu saldırganların gösterdiği şiddetin kurbanı oldu. Bu rakamlar her şiddet olayında ortalama üç saldırganın yer aldığını ortaya koymaktadır. Olayların 19’u sözlü, 94’ü fiili ve sözlü, dördü ise taciz şeklinde gerçekleşti. 117 şiddet olayının 41’inde hastalar, 51’inde hasta yakınları, 8’inde yöneticiler, 17 vakada ise kendini bilmez kimseler yer aldı.”

 

Rapora göre, olaylar nedeniyle 82 kişinin tutuklandığı ve bir saldırganın bulunduğu kamu görevinden el çektirildiği kaydedilirken, “Buna karşın 115 kişi ifadeleri alınıp serbest bırakılırken 160 saldırgan hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Saldırganlardan üçü hakkında da yakalama kararı verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Nisan 2020’de çıkartılan yasayla cezaların artırıldığını anımsatarak şiddet olaylarında herhangi bir azalma görülmediğini vurgulayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şunları kaydetti:

 

“Şiddeti önlemek ve toplumu bilinçlendirmek için çalışmalar yapılmalı. Şiddet hastanede bir yere kadar önlenir. Ailelere, okullara, medyaya, kurumlara büyük görevler düşüyor. Çok geç olmadan bu olaya radikal bir şekilde herkes el atmalıdır. Sağlık çalışanlarının fedakarlığı, hayati mücadeleleri şiddetle gölgelenmemeli.”İlgili konular

akkaya

Deniz Akkaya, koronavirüs'e yakalandı ve ardından hastaneye kaldırıldı

6 gün önce

Koronavirüs'e yakalanan eski manken Deniz Akkaya, durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye götürüldü. Sosyal medya hesabından durumunu paylaşan Akkaya, ateşinin 39 dereceye çıktığını, virüsün ciğerlerine kadar indiğini ve öksürük krizlerinin başladığını belirtti....Devamını oku
terim

Fatih Terim: Maçı seyircisiz biliyorduk ama bayağı seyirci var!

2 hafta önce

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, Fenerbahçe derbisi öncesi kendisine ve oyuncularına küfürler edildiğini söyledi. Terim, "Maçı seyircisiz biliyorduk ama bayağı seyirci var, takımımıza küfür ediliyor" dedi....Devamını oku