Ekonomi

Sahte evrakla TOKİ ihalesini kazandı

2 yıl önce

Sahte evrakla TOKİ ihalesini kazandı


CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 2016-2019 yılları arasında iptal edilen TOKİ ihalelerine yönelik soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplam 126 milyon değerinde sekiz ihalenin iptal edildiğini bildirdi.
 
BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre Kurum, TOKİ’nin Mersin Millet Bahçesi ile Yenişehir ve Mezitli ilçeleri hükümet konakları, Manisa’nın Akhisar ilçesi hükümet konağı, Çorum’un Alaca ilçesi hükümet konağı ile Sungurlu ilçesi konut inşaatı, Aydın’ın Çine ilçesi hükümet konağı ve Amasya konut inşaatı projelerinin ihale süreci tamamlandıktan sonra iptal edildiğini ifade etti.
 
İhalelerin iptal gerekçeleri hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, Göynücek ve Sungurlu ilçelerindeki konut projelerini 36.4 milyon TL bedelle kazanan Akhut İnşaat Tic. A.Ş’nin sahte evrakla ihaleyi kazandığını ve bu nedenle işlemin iptal edildiğini ifade etti. Bakan Kurum, diğer ihalelerin ise projelerdeki zorunlu revize işlemleri nedeniyle iptal edildiğini ifade etti.
 
Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na alınan bilişim ekipmanlarına yönelik bilgileri de paylaştı. 2019 yılında sadece Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bilgisayar alımı yapıldığını ifade eden Bakan Kurum, doğrudan temin yoluyla yapılan alımlar sonucunda devletin kasasından yedi masaüstü bilgisayar için KDV hariç 67 bin 790 TL çıktığını ifade etti.


İlgili konular

evrak

Sahte senet ve rüşvetten suçlanan Mansur Yavaş beraat etti!

1 yıl önce

Yerel seçim öncesinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile hakkında dava açılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş beraat etti. Suçlamayı yapan Necmettin Kesgin ise aranıyor....Devamını oku