Politika

Sancar: Arkadaşımızın hukuksuzca tutuklanmasının adı darbe değil midir?

2 hafta önce

sancar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 103 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayımladığı bildiri ile alakalı konuştu.

Bildirinin İktidar kanadında "darbe bildirisi" olarak yorumlanmasına ilişkin olarak konuşan Sancar, "bir bildiriden darbe tehdidi üretmeye çalışan iktidara tekrar şunları hatırlatalım: Eş genel başkanlarımızdan, belediye eş genel başkanlarımıza kadar binlerce arkadaşımızın haksız ve hukuksuz bir biçimde tutuklanmasının adı nedir? Halkımızın belediyelerini kayyımlarla gasp etmek, halkın iradesine darbe değil midir? Milyonlarca oy alan partimiz hakkında kapatma davası açtırmak, demokratik siyasete bir darbe girişimi değil midir? İstanbul Sözleşmesi'ni tek taraflı bir tasarrufla feshetmek, kadın kazanımlarına yönelik bir darbe değil midir?" dedi.

 

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, emekli amiraller tarafından yayımlanan bildirinin iktidar tarafından "siyasi kurnazlık ve fırsatçılıkla darbe tehdidi üretme" telaşına girdiğini savunurken, "Yine mağduriyet edebiyatına sarıldı. 19 yıldır iktidardalar, 19 yıldır mağdurlar. Gerçekten mağduriyetten kurtulmak istiyorsa iktidarı bıraksınlar. Halkın rızasını kaybedince yapabilecekleri tek şey bu tür siyasi fırsatçılık ve kurnazlıktır" diye konuştu.

 

Sancar, iktidarın "sürekli bir darbe sarkacının merkezi haline geldiğini" savunarak, "Her türlü darbe tartışmasından uzaklaşamabilmek için tek çare vardır: güçlü demokrasi, gerçek adalet. HDP'nin gerçek demokrasi duruşudur bu. Biz de bu iktidara bu darbeci zihniyetinden dolayı, en geniş demokrasi bloğuyla birilikte karşı koyma çağrımızı bunun için yapıyoruz. Her türlü karanlık senaryoyu ortadan kaldıracak, gerçek demokratik zemini ve gerçek adalet düzenini kurmak için. İşte buradayız, bu yolda devam ediyoruz, devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.İlgili konular

montrö

6 emekli amiral ve 1 emekli tuğgeneralin evinde arama

6 gün önce

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili 104 imzalı bildiriye dair soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ve 1 emekli tuğgeneralin evinde arama yapıldı....Devamını oku