İnsan Hakları

Şanlıurfa Cezaevi’nde dilekçeler işleme konulmuyor

2 hafta önce

Şanlıurfa

Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 7 Ekim’de başlayan koğuş baskınları sürerken, darp edilen tutukluların yazdığı dilekçelerin işleme konulmadığı ortaya çıktı.

Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde, 7 Ekim’de koğuşlara robokop giyimli 80 gardiyan tarafından baskın yapılıp tutukluların darp edilmesiyle başlayan hak ihlalleri artıyor.

 

Koğuş baskınlarıyla 20 tutuklu hakkında “kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek söz veya davranışta bulunmak” iddiasıyla disiplin soruşturması açılırken, tutuklular için 3 aya kadar görüş yasağı talep edildi. Darp edilen tutuklulardan Mehmet Binici’nin ağabeyi Mukadder Binici, mevcut uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

 

Perşembe günü kardeşinin görüşüne giden Binici, cezaevi yönetiminin 7 Ekim’den bu yana tutuklular üzerinde baskı uyguladığını, darp edilen birçok tutuklunun “darp raporu” almak için hastaneye sevk edilme taleplerinin kabul edilmediğini kaydetti.

 

Mevcut yaşananlardan dolayı tutukluların sürekli cezaevi savcılığına dilekçe yazdığını ifade eden Binici, o günden bu yana odalarda her gün arama yapıldığını, bazı günlerde bu uygulamanın 2-3’e çıktığını belirtti.

 

Tutukluların hakaretlere karşı yazdığı dilekçelerin 7 Ekim’den bu yana işleme konulup cevap verilmediğini kaydeden Binici, şunları söyledi: “Kardeşim son görüşmede (Perşembe) gardiyanların kendilerine 'Sizi yok edeceğiz, sizler artık bir arada kalamazsınız, hepiniz teröristsiniz’ dediğini aktardı. 'Düşmanca davranıyorlar' dedi.”

 

Urfa Cumhuriyet Savcılığı ve Adalet Bakanlığı’na seslenen Binici, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bunlar suç işliyorlar. Cumhuriyet savcısı işinin başına geçsin. Orada hakaret, darp ve işkence var. Fiziki işkence var. Bu suç duyurusudur. Bunun için bir adım atsınlar. Eğer sesinizi çıkarmıyorsanız, tutuklularımızın dilekçesini kimse işleme almıyorsa, sizde suçlusunuz. 35 gündür Urfa’daki cezaevinde bu zulüm devam ediyor. Tutukluların hiçbir dilekçeleri alınmıyor. Urfa 2 No’lu T Tipi cezaevinde işkence var, zorluk var.”

 

Salgın gerekçesiyle 2 yıldır fiziki görüşme gerçekleştiremediklerini sözlerine ekleyen Binici, “Biz cezaevine gidiyoruz. Madem pandemi varsa orada nasıl çıplak elle bizi arıyorlar. Biz bunları kabul etmiyoruz. Tutuklularımızın arkasındayız. Biz hiçbir zaman geri adım atmayacağız, bu zulümleri asla kabul etmeyeceğiz. İsteklerimiz çok nettir” diye konuştu.İlgili konular

Mehmet Ali Öztürk

BAE o ismi serbest bıraktı

6 gün önce

Dört yıldır BAE'de tutuklu olarak bulunan iş insanı Mehmet Ali Öztürk serbest bırakıldı....Devamını oku
erdoğan

6 Kasım gün özeti

1 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku