Yazarlar

Saray entrikaları ile büyüdük!

2 yıl önce

vefa meriç

Türkiye’de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), nam-ı diğer milli gelir 2020 yılının ilk üç aylık döneminde yüzde 4,5 arttı. Masa başı formüllerle ekonomiyi uçuşa geçiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti için hiç şaşırtıcı değil.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi dünyanın en büyük ekonomisinin yüzde 5 küçüldüğü bir dönemde Türkiye yüzde 5 büyüyebildi.

 

AMERİKA YÜZDE 5 KÜÇÜLÜRKEN TÜRKİYE UÇTU!

 

Almanya yüzde 2,2, Fransa yüzde 6,7, İtalya yüzde 4,4, Çin yüzde 6,7 küçülse de AKP’nin hokus pokus ekonomisinde büyüme yüzde 5! Dünyanın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile boğuşurken Türkiye’de destan yazmış hükûmet.

 

Kâğıt üzerinde parlak duran bir sonucunu vatandaşa bir faydası yok tabii. Dostlar alışverişte görsün. Aynı dönemde ortalama işsizlik yüzde 14!

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hükûmet lehine yonttuğu hesaplar bile işsizlik patlamasını çuvala sığdırmaya kâfi gelmiyor.

 

İş arama umudunu kaybedenler ikinci aydan itibaren istatistiğe bile dahil edilmiyor. Yine ne istihdamda ne de eğitimde olan genç nüfus oranı yüzde 27! Milyonlarca işsiz genç böylece işsiz sayılmamış oluyor.

 

İşgücüne katılım oranı yüzde 44’e kadar gerilerken, işsizlikte artış sürüyor. Makro ekonominin seyrine dair ilk bakılacak kalemlerden biri işsizliktir.

 

TÜİK BAŞKANI OLMAK İÇİN LİYAKAT ŞART DEĞİL

 

Bu kadar hileye rağmen işsizliği yüzde 14’e yükselen bir ekonomide yüzde 5 büyümeye kim inanır? TÜİK’in başına AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın özel kalem müdiresi olarak görev yapan Elif Esen’in kocası Muhammed Cahit Şirin tayin edildi.

 

Bir önceki başkan da Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın sağ kolu Yinal Yağan idi. Ne Şirin ne de Yağan TÜİK’te vazife yapmıştı. Erdoğan ailesine yakın olmak devletin en kritik birimlerinden birinin başına paraşütle inmeleri için kâfi. Ayda bir formül değiştiren, sokağın enflasyonu yüzde 30’larda iken enflasyonu yüzde 7 diye ilan eden TÜİK’in halk nezdinde itibarı zaten sıfırlanmıştı. Şirin’in tayini de gösterdi ki Saray entrikalarının sahnesine döndü TÜİK. Damat Berat’ın adamı mı, kayınvalidenin adamı mı? Şimdilik hanım sultanın dediği oldu.

 

Diğer tarafta Türkiye’nin resmi verileri hiç kimse tarafından kale alınmıyor. Erdoğan’ın kapıkulu gazetecileri için birkaç günlük manşet malzemesi çıkarılıyor o kadar.

 

Türkiye hakikatte yüzde 5 büyüseydi Hazine 80 cente muhtaç hale gelir miydi? Merkez Bankası rezervleri eksi bakiye verir miydi?

 

Anlaşılan o ki iktidar Kuzey Kore olma yolunda kendisi ile yarışıyor.

 

Dünya batsa Türkiye hep büyüyor. Yerli ve milli uçak göklerde süzülürken yerli otomobil için milyonlar sıraya giriyor.

 

Yerli araba yok satıyor. Hamaset ekonomisinde yüzde 5 büyümenin sözü mü olur?

 

DÖVİZ VE ALTINA YÜZDE 1 VERGİ

 

Türkiye’nin 2020 yılının ocak-mart döneminde “yüzde 5 büyüme” diye sunulan tabloda Hazine’nin aldığı borçlarla kamu harcamaları için gaza basan hükûmet ve borç batağında yüzen tüketicinin harcamaları haricinde elle tutulur tek veri yok.

 

Kamu net borç stoku 700 milyar TL’ye gelmiş, Hazine yıllık borçlanma limitine mayısta doldurmuş, Korona krizinde vatandaşa yüzde 7,5 faizli krediden başka bir şık sunulamamış, hatta altına, dövize yüzde 1 Kambiyo Vergisi getirilmiş…

 

Madem büyüme yüzde 5 petrol ve doğalgaz dünyada son 20 yılın en düşük fiyatına gerilerken niye her hafta akaryakıt mamüllerine zam yapılıyor?

 

İhracat için ithalata bu kadar bağımlı olunduğu hâlde binlerce ithal ürüne yüzde 30-40 ilave Gümrük Vergisi neyin nesi!

 

Dünyanın en riskli üç ekonomisinden biri olarak gösterilen ve döviz nevinden kredi notu Honduras ve Guatemala gibi ülkelerle aynı seviyeye indirilmiş Türkiye’nin hakikatle bağı öylesine koptu ki AKP hükûmeti yakında “Yüzde 10 büyüdük ey halkım!” bile diyebilir.

 

Yüzde 5 büyüme, Saray’ın bizzat idare ettiği TÜİK’in büyümesidir, ötesi laf ü güzaftır.İlgili konular

İşsizlik oranı yüzde 13.8'e yükseldi, işsiz sayısı 817 bin kişi arttı

TÜİK'e göre 'İşsizlik' yüzde 12

4 ay önce

Açıkladığı verilerle tartışmaların odağında olan TÜİK'in işsizlik verilerine göre; işsizlik oranı 2021'de bir önceki yıla göre yüzde 1,1 azalışla, yüzde 12 olarak gerçekleşti....Devamını oku
Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Tıp Bayramı’ mesajı: Saray’daki zatı göndereceğiz!

4 ay önce

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı....Devamını oku