Politika

''Saray yalakası olmayan her canlı terör soruşturmasını tadacak''

1 yıl önce

ikili

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Serra Kadıgil'in derneklere kayyım atanmasının önünü açan kanun teklifini "ahlâksız teklif" diye nitelemesinin ardından Meclis'te büyük tartışma yaşandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi görüşme esnasında Meclis'te ''ahlaksız teklif'' tartışması yaşandı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil teklif üzerine söz aldı. Kadıgil, "Üzerine söz aldığım 12'nci madde de bu ahlâksız teklifin diğer maddeleri gibi evlere şenlik. Bu teklif hem Anayasa’ya hem uluslararası sözleşmelere aykırı. Gerçi anayasa takmamayı marifet sanan bir cenaha bunları söyleyince artık benim gülesim geliyor! Zira malum sizi bağlayan şey ne Anayasa Mahkemesi ne de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ne kanunlar ne anayasa ne evrensel hukuk kuralları!" dedi.

 

CHP'li Kadıgil, "Varsa yoksa saray ve eşrafının hezeyanları. Başka ne dayatılıyorsunuz peki bu ahlâksız teklifte? Seçimle ve mertçe kazanamadığınız belediyelere kayyımlarla çöktüğünüz yetmemiş olacak, şimdi de derneklere kayyım atayarak çökme peşindesiniz." ifadelerini kullandı.

 

Kadıgil şunları söyledi: "Saray yalakası olmayan her canlının terör soruşturmasını tadacağı güzel ülkemde oldu da dernek yöneticilerinden biri hakkında bir soruşturma açılırsa hem kişi görevden alınacak, yetmedi kayyım atanacak, yetmedi jet hızıyla derneğin faaliyeti durdurulacak!"

 

Oturumu idare eden TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç ise, "Sayın Kadıgil, genç milletvekilisiniz, aktivist yönünüzü biliyorum. Ona bir şey demiyorum, ancak bazı ifadeleriniz hakikaten eleştiri sınırlarını aşan ifadelerdi. Bir kere, milletvekilleri tarafından verilmiş bir teklifin bir ‘ahlâksız teklif’ olarak kürsüden nitelendirilmesi kesinlikle doğru bir ifade değil." dedi.

 

Kadıgil, sözlerinin arkasında olduğunu belirtti ve ekledi, "Eğer ki kanun başlığı altında metne sinsice içine bir şey yediriliyorsa bu, ahlâksız bir tekliftir." 

 

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da Bilgiç’in "Gençsiniz, heyecanlısınız." sözlerini "talihsiz" diye niteledi.İlgili konular

akp mhp

Hibe ile tamamlanan 102 projenin yüzde 99'u Cumhur ittifakına gitmiş

5 ay önce

İLBANK’ın 2020’de yüzde 100 hibe ile tamamladığı 102 projenin yüzde 99’unun AKP ve MHP’li belediyeler ile kayyımlara ait olduğu ortaya çıktı....Devamını oku