Türkiye Haberleri

Saray'la Akar arasında S-400 çatlağı: "Öyle bir formül gündemimizde yok"

1 ay önce

kalın

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, “Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız” ifadesinin ‘biraz çarpıtıldığını’ ileri süren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Öyle bir formül gündemimizde yok” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile krize sebep olan Rus S-400 hava savunma sistemleri hakkında, “Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız” şeklinde açıklama yapmıştı.

 

Girit modeli, bir anlamda sistemlerin depoya kaldırılmasını çağrıştırıyor. Güney Kıbrıs’ın Rusya'dan satın aldığı S-300 füzeleri, Türkiye'nin itirazları üzerine 1999 yılında Atina yönetimi tarafından Girit Adası'na sevk edilmiş ve yalnızca 2013 yılında bir tatbikat sırasında aktive edilmişti.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sabah’a verdiği mülakatta, Hulusi Akar’ın S-400’lerle ilgili yaptığı değerlendirmesinde, “Öyle bir formül gündemimizde yok. Farklı yorumlar yapılsa da aslında Sayın Bakanımız (Akar) böyle bir şey kastetmedi. Bu konu biraz çarpıtıldı” diye konuştu.İlgili konular

ikili

ABD'den Türkiye'ye "S-400'leri elinizde bulundurmayın" çağrısı

1 hafta önce

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la telefon görüşmesinde Türkiye'ye S-400'leri elinde bulundurmama çağrısı yaptığı belirtildi....Devamını oku