Politika

Sarıgül: Trakya balkanların Dubai'si olacak

2 hafta önce

sarıgül

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Trakya’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret eden Sarıgül, Edirne Selimiye Camii ziyaretiyle başlayan programını esnaf ve STK’ları dinleyerek sonlandırdı.

 

Sarıgül şu açıklamalarda bulundu:

 

"Trakya balkanların Dubai'si olacak dedik. Bunu neden söyledik?

 

Bakınız bugünün dünyasında alışveriş turizmi çok önemli bir kavram haline geldi.

 

Dünya turizm örgütü 2014 yılında Madrid’de yaptığı “alışveriş turizmi zirvesinde” şu veriyi ortaya koydu: insanları seyahat kararlarında alışveriş % 90 oranında etkili oluyor.

 

Dünya Turizm Örgütü’ne göre insanlar artık “bir yeri görmeye değil, bir şey yapmak” üzere seyahatlerini planlıyorlar.

 

Yılda 1 trilyon doların üstünde para harcayan 1,5 milyar turist için alışveriş çok kritik önemde.

 

Bizim amacımız da işte bu büyük pastadan Trakya’ya pay almak.

 

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı kapsayacak, seçilecek olan bir bölgede vergisiz ticaret merkezleri kurmak istiyoruz buralarda vergiyi sıfır yapacağız.

 

Böylece 12 balkan ülkesinde yaşayan 150 milyon nüfusu bu Trakya bölgesinde ağırlayacağız.

 

Buralara yapılacak otellerle bölge alışveriş turizminin cenneti olacak. Esnaflarımızla yapılacak olan alışveriş esnaflarımızın ve Trakya’nın yüzünü güldürecek.

 

Köylümüz kazanacak, üreticimiz kazanacak, esnaflarımız kazanacak, bölge halkı kazanacak, Trakya’da yaşayan yurttaşlarımızın bir tanesi işsiz kalmayacak. Trakya’mızın ve ülkemizin yüzü gülecek.

 

Bunları yaparken de uygun bölgeler seçilecek ve asla doğaya çevreye zarar verilmeyecek.

 

Dubai tam da bunu yaptı;

 

Tüm vergileri kaldırdı tamamen vergisiz alanlar oluşturdu.

 

Dubai’de gelir vergisi yok, kurumlar vergisi yok. KDV sadece bazı ürünlerde yüzde 5. Bu sayede büyük alışveriş merkezleri kuruldu dünyanın her yerinde insanlar Dubai’ye alışverişe gidiyor bu çöl kenti bu sayede dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri arasında bulunuyor.

 

Biz “Trakya balkanların Dubaisi olacak” deyince vizyonumuzu anlamayanlar “Trakya’da petrol mü var ?” diye sordular oysa bilmedikleri şey şu: Dubai’nin gelirinin sadece yüzde 7’si petrolden geliyor. Dubai petrolle değil, alışveriş ve turizmden kazanıyor. Zenginlik petrolde değil, zenginlik iş bilmekte..

 

Dubai bu politikasıyla hem alışveriş turizminin hem de bilgi ve finans teknolojilerin merkezi oldu.

 

Gümrüksüz ve vergisiz bölgeler sayesinde dünyanın en büyük şirketleri gelip Dubai’de merkezler kurdular.

 

Bakınız: Dubai’de kurulan internet şehri var burası gümrüksüz ve vergisiz bir bölge dünyanın en büyük teknoloji şirketleri HP, Oracle, Google, Intel, Mıcrosoft, IBM, Siemens, Cısco ve daha onlarcası gelip burada ofis açtılar, on binlerce çalışanlarını burada çalıştırıyorlar dünya çapında 850 firma burada ofis açtı bu şirketler sayesinde kentin ticareti, hizmet sektörü, gayrimenkul sektörü muazzam gelişiyor.

 

Amerika’nın en büyük teknoloji şirketlerinin Dubai’de ne işi var? İşi var, çünkü bu vergisiz iş ve alışveriş merkezleri orayı herkes için cazip hale getiriyor.

 

Biz, Trakya balkanların Dubai’si olacak derken tam da bunu istiyoruz. Trakya zaten Avrupa kıtasında. Avrupa’nın ticaret ve iş için en cazip yeri yapmak istiyoruz Trakya’yı Doğu Avrupa’daki 150 milyon nüfus buraya gelsin, burada alışveriş yapsın istiyoruz.

 

Tüm doğu avrupa’ya hitap eden şirketler gelip buradaki vergisiz bölgelerde şirket merkezleri açıp buradan Avrupa’ya hizmet versinler istiyoruz.

 

Trakya’yı balkanların ve Avrupa kıtasının vergisiz, serbest ticaret ve iş merkezi yapacağız. Trakya’yı çok kısa sürede büyük bir zenginlik ve refaha kavuşturacağız. Trakya bölgesi ülkemizin, diğer bölgelerine örnek olacak. Doğu da, Güneydoğu da, Trakya projesini örnek alacak.

 

TDP iktidarında;

 

Trakya’dan tüm ülkemizin yüzünü güldürecek ciddi bir ekonomik kaynak elde edilecek."

sarıgül
sarıgül


İlgili konular

akşener

Akşener: Türkiye'de turizm de rezil oldu

1 hafta önce

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kovid-19 salgınının gölgesinde başlayacak yaz sezonuyla ilgili çağrıda bulundu....Devamını oku
sarıgül

Mustafa Sarıgül'ün mallarına haciz geldi

3 ay önce

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün mallarına haciz geldi....Devamını oku