Dünya

Sedat Peker'in 'El Nusra'ya silah gönderildi' iddiasını Suriye doğruladı

4 ay önce

caferi

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Caferi, Peker'in Türkiye'den Suriye’ye silah gönderildiği ve Türkiye'deki bazı isimlerle çeşitli silahlı gruplar arasında ticari ilişkiler olduğu iddialarının doğru olduğunu söyledi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, suç örgütü liderliğiyle suçlanan Sedat Peker'in Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerine 2014'te gönderdikleri mühimmatlara ek olarak konvoya TIR'lar eklendiği ve El Nusra'ya silah gönderildiği iddiasını teyid etti.

 

DW Türkçe’den Hediye Levent’in haberine göre; Caferi, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, konuyla ilgili şunları ileri sürdü:

 

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Genel Sekreterliğine ve terörle mücadele alt komisyonlarına Erdoğan rejimi ile Suriye'de faaliyette olan ve ne yazık ki Türkiye ile ortak sınırımızdan Suriye'ye gelen ve sayıları binleri bulan teröristler arasındaki ilişkiye dair kesin bilgileri içeren 108 gizli mektup gönderdik. Sayın Sedat Peker'in söylediklerinin tamamen doğru olduğunu onayladığımı, teyit ettiğimi ve doğruladığımı belirtmek isterim.

 

Sayın Sedat Peker'in, Erdoğan rejiminin -kendi aile üyeleri de dahil- petrolümüzün, doğal gazımızın, madenlerimizin ve tahılımızın çalınmasına karıştığına dair söyledikleri doğru. Çünkü, hepimiz 2015-2016 yılında petrolümüzün ve doğal gazımızın IŞİD tarafından bile çalınmasına bizzat Erdoğan'ın oğlu tarafından yönetilmesine şahitlik ettik" 

 

 İlgili konular

peker

Sedat Peker, ajan suçlamalarına fena kükredi

1 gün önce

Sedat Peker, ajan suçlamalarına sosyal medya hesabından "Hani benim arkamda CIA, MOSAD, Ortadoğu ülkeleri, bütün hepsi vardı? Hani lan ben ajandım? Bu ülkeler arkamdaysa neden siyasi tweet yazamıyorum?" diye çok sert tepki verdi....Devamını oku
peker

Sedat Peker, hakkında açılan müebbet hapis davalarına yine kükredi

1 hafta önce

Sedat Peker, hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmasına sert tepki gösterdi. Peker, "Vallahi bana hakaret etselerdi bundan daha iyiydi. Bazı şahıslara 5.000 sene 10.000 sene ceza istenirken bu istenen ceza bana hiç yakışmadı" diye kükredi....Devamını oku