Gündem

Şentop: KKTC'nin eşit statüsü tescil edilmeden müzakereler başlayamaz

3 ay önce

şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "KKTC'nin eşit statüsü tescil edilmeden müzakereler başlayamaz" diye konuştu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yapan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile baş başa ve heyetler arası görüşme yaptı.

 

Heyetler arası görüşmede konuşan TBMM Başkanı Şentop, KKTC'nin Türkiye için taşıdığı önem ve ayrıcalığa dikkati çekerek, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın BM tarafından geçen yıl Cenevre'de düzenlenen gayriresmi toplantıda ortaya koyduğu ve adadaki gerçeklikleri temel alan vizyona Türkiye'nin desteğini dile getirdi.

 

Mustafa Şentop, konuşmasında ayrıca şu konulara temas etti:

 

"Uluslararası topluma her vesileyle her ortamda, adada iki ayrı halk, iki ayrı devlet bulunduğunu, çözümün ancak bu gerçekleri esas alan bir yaklaşımla mümkün olduğunu anlatıyoruz. Kıbrıs Türk halkının kazanmış olduğu müktesep hakları, bunların başında egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmeden yeni bir müzakere sürecinin başlaması mümkün değildir. Aksi halde bir 50 yıl daha hiçbir sonuç alınmadan müzakere yapılır. Ancak ne Türkiye'nin, ne KKTC'nin kaybedecek böyle bir ilave zamanı yoktur.

 

Hem kendi kıta sahanlığımızda hem KKTC'nin ruhsat sahalarında gerçekleştirilen hidrokarbon faaliyetleriyle hak ve çıkarlarımızı koruma irademizi herhangi bir şüpheye, tereddüde mahal bırakmayacak şekilde hem masada diplomasi alanında hem de sahada açık bir şekilde ortaya koyduk. Bazı ülkelerin faaliyetlerimize dair tarafgir yaklaşımı, bu bağlamda alınan bazı yaptırım kararları güçlü duruşumuzu ve kararlılığımızı bugüne kadar etkilemedi. Bundan sonra da etkilemeyecektir.

 

Ukrayna-Rusya savaşının bölgeyi ve dünyayı daha da etkileyeceğine işaret eden Şentop, Ukrayna krizinin, hem göç hem de uluslararası kurumların saygınlığı bakımından değerlendirme yapmayı gerektiren bir durum oluşturduğunu söyledi.

 

Birçok ülkenin büyük tedirginliği var. Bölgemizin ve dünyanın, bunları giderecek, güvenliklerini garanti edecek yeni bir paradigmaya ihtiyacı var. Bunun Doğu Akdeniz bağlamında da yeniden değerlendirileceğini ifade etmek isterim."İlgili konular

kktc

KKTC'de yeni koalisyon hükümeti kuruldu

4 ay önce

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisinden oluşan koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu....Devamını oku