Ekonomi

SGK sata sata bitiremedi

2 gün önce

sgk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu batırmakla suçladığı SGK, 8,3 milyon TL değerindeki taşınmazını satışa çıkarırken, CHP’li Bakan, kurumun İzmir ve Samsun’un da aralarında olduğu çok sayıda kentteki taşınmazlarını sattığını ancak zararı kapatamadığını belirterek, “Ülke ekonomisi bir kara deliğe dönüştü” dedi.

2021 yılında 82 milyar TL’lik açık vermesi öngörülen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), değerli taşınmazlarını satışa çıkardı. Daha önce 14 farklı kentte bulunan toplam 36 taşınmazı için satış ilanı açan idare, şimdi de Tokat’taki 79 taşınmazını satış listesine koyarken, Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda, satışa çıkarılan 79 taşınmazın büro ve dükkanlardan oluştuğu belirtildi.

 

Açık artırma usulü ile satılacak taşınmazların satış ihalelerinin 1-5 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirileceği bildirildi. CHP Milletvekili Murat Bakan, SGK’nin taşınmazlarını satışa çıkarmasına ilişkin BirGün’den Mustafa Bildircin'e değerlendirmelerde bulundu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Müdürlüğü yaptığı dönem için müfettiş ordusu görevlendirildiğini, 10 yılın didik didik incelendiğini anımsatan Bakan, “En ufak bir şey bulamadılar, bulamazlar. Anca çıkıp kükremeyi bilirler” dedi. SGK’nin mali durumunun kötü olduğunu, Tokat’tan İzmir’e, Urfa’dan Samsun’a kadar eline ne kadar taşınmaz varsa sattığını ancak zararı kapatamadığını ifade eden Bakan, “Kurumun içinde bulunduğu durumu gizlemek isteseler de hakikat ortada. Partimizi ve genel başkanımızı sürekli birtakım, ‘Başarısızlıkla’ itham etseler de kendilerine bir başarı hikâyesi yazmaya çalışsalar da 20 yıllık AKP iktidarı her şeyiyle bir hezimet” dedi.

 

AKP iktidarının ülkeyi, “Ranta ve talana dayalı politikalarla” yönettiğini vurgulayan Bakan, şunları söyledi:

 

“Üretimi bitirdiler. Özelleştirmeler, yap-işlet-devret modeli, Varlık Fonu gibi adımlarla bir yandan Cumhuriyet’in tüm kazanımlarını ve mirasını kaybetmemize neden oldular, diğer yandan hukuk tanımazlık ve hesap vermezlik ile ülke ekonomisini kara bir deliğe dönüştürdüler. Ülkenin kasasını boşalttılar. Bir yandan memleketin tüm mirasını ve varlığını peşkeş çektiler, yetmedi diğer yandan vatandaştan alıp, malum beş şirkete verdiler. Ne devlet bilinci var ne sosyal devlet anlayışı… Yollar, köprüler yaptık demekle devlet yönetmiş olmuyorsunuz. Hedef 2023, hedef 2071 diyorlar ama siyasetleri de icraatları da sadece o günü kurtarmaya, o günün siyasetinde üste çıkmaya dayalı” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Açım, eve ekmek götüremiyorum” diyenlerin sözlerini, “Abartılı” bulduğuna dikkat çeken Bakan, “Çünkü kendi dünyasında her şey çok yolunda, o kadar yolunda ki vatandaş yaşam mücadelesi verirken kendi gündemi Ay’a çıkmak” diye konuştu.İlgili konular

chp

CHP Sözcüsü Öztrak: 128 milyar dolar kasadan nasıl çıktı?

6 saat önce

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, "Şimdi bu safhadan sonra yapılması gereken, bu 128 milyar dolar neye kullanıldıysa kullanıldı. Merkez Bankası kasasından hangi yöntemle çıktı?" diye soru yöneltti....Devamını oku
davutoğlu

Davutoğlu'ndan damadı savunan Erdoğan'a cevap

9 saat önce

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Muğla’da Fethiye ilçe kongresine katılarak bir konuşma yaptı. Davutoğlu konuşmasında, Erdoğan 'ın damadı Berat Albayrak için "Damat sıfatı başarısının önüne geçti" açıklamasına sert tepki verdi....Devamını oku