Gündem

Simit satıcısı

3 yıl önce

Simit satıcısı


Nashaat El Deehy

 

İstanbul sokaklarında simit ve karpuz satarken kimse onun Türkiye tarihinin en büyük tüccarı olacağını bilmiyordu. Her ne kadar Türkiye’de başarılı bir futbolcu olma hayali kursa da hiç kimse onun aldatma döngüsünün en büyük oyuncusu olacağını aklından bile geçiremezdi.

 

Bu yolda kullandığı en büyük silahları çok rahat yalan söyleyebilmesi, insanların kafasında oluşturduğu sistematik çelişkiler, kitlelerin duygularına hakim olabilmek için dini argumanları kullanması, yapmacık tevazu içinde olması, düşmanlıkta zalimce davranması, rakiplerini hor görmesi, söz sahibi olan insanları aşağılaması, arkadaşlarını yarı yolda bırakması, siyasi çıkarları uğruna gözyaşı dökmekten çekinmemesi, Kuran ve sünneti siyasi malzeme yapması...

Bütün bu zikredilen vasıfların hepsi ‘ağalar prensi’, Osmanlı rüyalarının koruyucusu ve İstanbul sokaklarındaki patates satıcısı Recep Tayyip Erdoğan’da toplanmaktadır.

Irkçılığı ve liderliği onun  on ay hapiste kalmasına neden oldu. Fakir bir babanın çocuğu olması ve İstanbul’un yoksul semtlerinde simit ve karpuz satmasını insanlara karşı şantaj olarak kullanmaktan hiç geri durmadı.

Yapmış olduğu her konuşmasında ve söylemlerinde dini terimleri, Kuran ayetlerini ve Hadisleri zikretmekten çekinmeyen Erdoğan, bunu, siyasetten hiç bir beklentisi olmayan saf, temiz kalpli insanları kazanmak için kullandı.

 

Erdoğan kendini insanlara karşı hikmet pınarlarından beslenmiş, tertemiz, saf biri olarak göstermeye çalışırken; iki ruhani liderin kalbine sızmayı başardı

 

Bunlardan birincisi önce Fazilet’i daha sonra da Saadet Partisini kuran, askeri darbeyle devrilmeden önce seçimleri kazanan hocası Necmettin Erbakan iken; ikincisi ise Türkiye’de ve yurt dışında tüm çevrelerce manevi mesajları, kitapları, konuşmaları, okulları ve insanlığı ile kabul gören Hizmet hareketi kurucusu Fethullah Gülen idi.

Ama Erdoğan, iki yeni ortağı Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu ile AK Partiyi kurarak birinciye, oğlu Bilal’e ait yolsuzluk skandalı patlak verince de ikinciye darbe yapmış oldu.

Bununla da yetinmeyen Erdoğan, Türkiye'de hükümetin başına geçtikten sonra, parlementer sistemle yönetilen iktidarın dizginlerini eline almak için rejimi değiştirdi ve bir başkanlık sistemi getirdi. Başkanlık sistemini getirdikten sonra Gül ve Davutoğlu hakkında alışılmamış ifadeler kullanmaya başladı ve her ikisini de partiden ihraç etti.

 

Hükümetin başındayken ve Cumhurbaşkanı olduktan sonra üç kez anayasayı değiştirdi

 

Muhtemel rakiplerini ortadan kaldırmak için ‘darbe tiyatrosu’nu planladı. Eşi görülmemiş bir kampanya ile kendinden olmayanları ortadan kaldırmak için dişlerini bilemeye başladı.

Aralarında televizyon kanalları, radyolar, gazeteler ve haber ajansları olmak üzere 202’den fazla medya kuruluşunu kapattı. Binlerce subayı ordudan ihraç etti. Onlarca generali tutukladı ve hapise attı.

Türk ordusunun manevi birliğinden doğan boşluğu doldurmak için, ordu içindeki gruplara askerleri sokakta soyarak ve rencide ederek bir mesaj verdi.

600 binden fazla Türk vatandaşını, terör örgütüne üye olma suçlamasıyla işlerinden ayırdı. Bunu yaparken de onları Hizmet Hareketi’ne ve hareketin fikir babası Fethullah Gülen’e tabii olmakla suçladı. Halbuki kendisi de aynı fikrin okulunda mezun olduğunu unutmuştu.

Kitleleri peşinden sürükleyen tüm muhalif liderleri tasviye etti. Tasviye ettiği her bir kişi ülkeyi yönetebilecek kabiliyete sahip beyinlerdi.

 

İkiyüzden fazla gazeteci ve medya uzmanını hapse attı

 

Tüm muhalif kürtleri tasviye etmek için genelgeler yayınlayan Erdoğan, rahatsızlık veren kişilikten gerginlik yaratan kişiye dönüştü. Kudüs’e ağlarken İsrail’e yakınlaşması başta olmak üzere Suriye, Irak ve Haliç ülkeleriyle ilişkileri de hep çelişkili oldu.

Ancak son olarak Mısır’a saldırması Erdoğan’ın tam bir akıl tutulması yaşadığını ve cinnet halinde olduğunu göstermekte. Son dönemde yapmış olduğu açılımlarla Avrupa’nın dikkatlerini üzerine çeken Mısır'ın, Erdoğan’ın kalbinin nefretle dolmasına sebep olduğu anlaşılıyor.

 

https://www.elwatannews.com/news/details/4030841İlgili konular

davutoğlu

Davutoğlu: Erdoğan, Cumhurbaşkanı ise Bakanı görevden alır

8 ay önce

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Furkan Vakfı’ üzerinden yüklenerek, "Cumhurbaşkanı ise bakanı görevden alır, Bahçeli’nin ağzının payını verir" diye konuştu....Devamını oku
erdoğan

Davutoğlu'ndan, Erdoğan'a ağır suçlama: Buna siyasi ahlaksızlık denir

8 ay önce

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, doktorlar için "Giderlerse gitsinler" diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine, "Buna siyasi ahlaksızlık denir" nitelemesiyle karşılık verdi....Devamını oku