Politika

Sinirlioğlu ve Craft’tan baş başa görüşme!

2 yıl önce

Sinirlioğlu ve Craft’tan baş başa görüşme!


Türkiye'nin İdlib'de 34 şehit verdiği saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı.
 
Türkiye'ye destek veren açıklamalarda bulunan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ile Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu arasındaki birebir görüşme de dikkat çekti.
 
Türkiye önceki gece İdlib’den gelen acı haberle sarsıldı. Balyun kasabasında Esad güçlerinin saldırısı sonucu 34 Türk askeri şehit düştü. Hain saldırıya dünya çapında tepki yağarken, NATO ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplanma kararı aldı.
 
BM’nin New York’taki genel merkezinde gerçekleşen toplantıda Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da bir konuşma yaptı. Saldırı sırasında Suriye ve Rus uçaklarının koordineli bir şekilde uçtuğunu söyleyen Sinirlioğlu, Rusya’nın bilgilendirme yapılmadığı iddialarını da reddetti.
 
‘SALDIRI KASITLI’
 
Sinirlioğlu, “Rusya’yla konvoyumuzun bulunduğu bölge hakkında koordinasyon halindeydik. İlk saldırının ardından yaptığımız uyarılara rağmen hava saldırıları devam etti” dedi.
 
Craft ve Sinirlioğlu dışında salonda kimse kalmamıştı.
 
Türk askerlerinin söz konusu alanda yalnız olduğunu belirten Sinirlioğlu, “Bu çerçeveden baktığınızda saldırının kasıtlı olduğu sonucu çıkıyor. Türkiye savaş istemiyor ancak gerektiğinde güç kullanmaktan da çekinmeyecek” ifadelerini kullandı.
 
‘GAYRİMEŞRU VE BARBARCA’
 
Sinirlioğlu’nun yanı sıra ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft da açıklamalarda bulundu. ABD’nin Türkiye’ye tam destek verdiğini söyleyen Craft, “Bu saldırılar tamamen gayrimeşru, anlamsız ve barbarcadır” diye konuştu.  Craft, saldırılara son vererek Suriye ile Rusya’yı Astana Sözleşmesi sınırlarına çekilmeye çağırdı.
 
Toplantının ardından Sinirlioğlu ile Craft baş başa bir görüşme de gerçekleştirdi. Reuters’ın servis ettiği anlarda ikilinin toplantı salonunda hararetli bir şekilde konuştuğu görülüyor.


İlgili konular

Dalia Ziada

Mısır ve Tunus, bölgenin siyasi coğrafya dengesine ayar verdi

1 yıl önce

Bitmek bilmez çekişmelerin yaşandığı bölgemizde ümit veren bazı gelişmeler yaşandı. Sonuncusu, başkanlığı üstlendiği Eylül 2019’dan beri Tunus Başkanı Kays Said’in, 9-11 Nisan’daki ilk Kahire ziyareti ve Mısır Başkanı Sisi ile görüşmesiydi....Devamını oku
Türkiye, Yemen eski cumhurbaşkanı, oğlu ve 3 Husi lidere uyguladığı yaptırımı uzatttı

Türkiye, Yemen eski cumhurbaşkanı, oğlu ve 3 Husi lidere uyguladığı yaptırımı uzatttı

3 yıl önce

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları doğrultusunda eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih de dahil beş Yemenlinin mal varlığını dondurdu....Devamını oku