Yazarlar

Sıra CHP’nin mal varlıklarına geldi

2 yıl önce

vefa meriç

17/25 Aralık 2013’te ortalığa saçılan rüşvet ve yolsuzluk belgelerini örtbas etmek için Hizmet Hareketi’ni “hain” ilan eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu defa ana muhalefet partisini gözüne kestirdi.

 

Cumhuriyet’in kurucu cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün varisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), “Türkiye’nin en büyük özel bankası” diye nitelenen İş Bankası’nda yüzde 28,1’lik paya sahip.

 

Erdoğan bu payın Hazine’ye devredilmesi için kurmaylarına talimat verdi. 10 gün içinde bu mesele halledilecek. Ne de olsa müttefiği Devlet Bahçeli gözü kapalı destek veriyor kendisine.

 

CHP’NİN ELİNDEKİ EN BÜYÜK KOZ

 

CHP bu pay mukabilinde herhangi bir temettü geliri elde etmiyor. Ancak 11 kişilik İş Bankası yönetim kurulunda 4 sandalyeyi elinde bulunduruyor. Erdoğan’ın daha evvel birkaç defa dile getirdiği devir hazırlıkları hep kadük kalmıştı.

 

CHP’nin İş Bankası sopasını görür görmez tam siper yere yatması Erdoğan namına hatırı sayılır bir siyasi rant manasına geliyor. CHP’li isimler aksini iddia etse de İş Bankası yönetiminde olmanın verdiği dolaylı kazançlardan CHP camiası da vazgeçmek istemiyor.

 

İş Bankası 2019 sonu itibarıyla 460 milyar TL aktif büyüklüğü ile Saray’ın iştahını kabartacak kadar büyük bir lokma.

 

Devir için kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilirse İş Bankası gibi bir mali dev Koronavirüs salgınında meteliğe kurşun sıkan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın emrine amade kılınacak.

 

İŞ BANKASI AYNI ZAMANDA SANAYİ DEVİ

 

İş Bankası aynı zamanda Anadolu Cam, Şişe Cam, Trakya Cam, Anadolu Emeklilik, Anadolu Sigorta, Arap Türk Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Yatırım Finansman Menkul Değerler gibi sektörlerinde parmakla gösterilen devasa şirketlerin sahibi.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Erdoğan CHP’nin elinden bu şirketlere hükmetme imtiyazını almak istiyor.

 

İleri demokraside ne AKP’nin ne de CHP’nin vaziyeti kabul görebilir. Bir bankada iktidar ya da muhalefet partisinden birilerinin karar alma mercilerinde bulunması ancak 1930’lu senelerin demokrasisi ile telif edilebilir.

 

Türkiye’de siyasetin ittifak ettiği yegâne nokta ranttır. CHP’nin halka hizmet için İş Bankası’ndan vazgeçip geçemeyeceğini görmek imkânı da bulacağız.

 

AKP de CHP de öncelik olarak halkın değil kendi önceliklerini masaya koyduğu için halk bu denklemde hep kaybeden oluyor.

 

İş Bankası faslı açıldığına göre bu adımlar hükûmetin CHP’nin etrafında kümelenen sermayeye de el koyabileceği bir mahiyete bürünebilir mi?

 

Erdoğan’ın ekonomik krizden çıkış için her yolu mübah gören oportünist bir siyasetçi olduğuna göre peşinen “Mümkün değil” dememekte fayda var.

 

Köşeye sıkışan kedi karşısındakinin suratını tırmalamaktan çekinmez.İlgili konular

kadın öldürüld

Son 20 yılda 7 bin 71 kadın öldürüldü, 30 bin 446 kişi işkenceye uğradı

3 ay önce

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘AKP Hükümetinin 20 Yıllık Hak İhlalleri Enkaz Raporu’nu yayınladı....Devamını oku