Politika

Şok iddia: Sela okunması yasaklandı

5 gün önce

sela

Corona virüsü verileri ile ilgili bir tartışma daha başladı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Covid-19 kaynaklı gerçek ölüm sayılarının belli olmaması için bazı illerin camilerinde cenaze için sela okunmasına kısıtlama getirildiğini iddia etti.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. CHP'li vekil, 12 Ekim 2020 tarihine kadar corona virüsü nedeniyle 8 bin 895 vatandaşın hayatını kaybettiği bilgisinin eksik olduğunu belirterek “Covid-19 ile ilgili verilen sayılara güvenilirlik her geçen gün azaltmakta; kamuoyunda gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu uzman kişilerce de konuşulmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Antmen, Covid-19 nedeniyle ölen bazı kişilerin ise ölüm raporlarına ‘Doğal ölüm' veya ‘Bulaşıcı hastalık' yazıldığının ortaya çıktığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

  • e-Devlet’ten belediyelerin vefat bilgileri kısmında ‘ölüm nedeni' kısmının çıkarılması da koronavirüs kaynaklı ölüm sayılarının çok daha yüksek olduğu iddialarını daha fazla teyit etmektedir.
  •  
  • Şimdi de koronavirüs nedeniyle ölümlerin ve vaka sayılarının yoğun olduğu illerde camilerden cenaze selası okunmasına yasak getirilmiştir. Böylece koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı az gösterilmek amaçlanmıştır.
  •  

Koca'ya camilerde sela okunmasının yasaklandığı ya da okunmama kararı alınan il ve ilçeleri soran Antmen, soru önergesinde şu hususlara temas etti:

 

  • 1 Eylül 2020 tarihinden bu yana, ölüm belgesi olmasına rağmen sela okunması için başvuruda bulunan kişi sayısı kaçtır? Bunların kaçı camilerden okunmuş, kaçı okunmamıştır?
  •  
  • Koronavirüsle ilgili gerçek ölüm sayısının saklanma çabası nedeniyle mi camilerden cenaze selaları okunmamaya başlamıştır?
  •  


İlgili konular

bakan

Korona günlüğü: 57 kişi daha hayatını kaybetti, 1603 yeni hasta

2 hafta önce

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı verilere göre bugün toplam ölüm sayısı 8 bin 498'e yükselirken, hasta sayısı ise 326 bin 46'da kaldı....Devamını oku