İnsan Hakları

Son 10 yılda 3 bin 109 polis istifa etti

1 yıl önce

polis

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesine gelen cevaba göre, son 10 yılda 3 bin 109 polis memurunun istifa ettiği açıklandı.

CHP'li Başarır, Bakan Soylu'nun vermiş olduğu yazılı yanıta ilişkin olarak, değerlendirmelerde bulunarak iktidarı eleştirdi.

 

Son 10 yılda 3 bin 109 polisin istifa etmesi, polis memurlarının çok zor şartlar altında çalıştığının açık bir göstergesi olduğunun altını çizen Başarır, “Bu rakam neredeyse her gün bir polis memurunun istifa ettiği anlamına gelir. İktidarın polis memurlarına, öğretmenlere, sağlık çalışanlarına verdikleri sözü yerine getirmemesinin de bu istifalarda önemli bir yeri vardır.

 

Özellikle son dönemlerde yaşanan polis intihar vakaları, basın ve medya organlarına yansımaktadır. Artan polis intiharlarının araştırılması için verdiğimiz araştırma önergesi ne yazık ki AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Böyle bir durumun araştırılmasına engel olmak ya da intihar eden kaç polis memuru olduğu bilgilerini gizlemek anlaşılır gibi değil. Biz, sorunlar çözülsün istiyoruz ancak mevcut siyasi iktidar sorun çözmek yerine sorun üreten bir hale gelmiştir” dedi.

 

"Bakanlar önergelerimizi yanıtlamaktan kaçınmakta"


Sözcü'nün haberine göre, CHP'li Başarır, kaç polis memurunun intihar ettiği ve kaç polis memurumuzun mobbinge uğradığı sorularının yanıtlanmaması üzerine ise şunları söyledi:

 

“Elimizde nadir kalan denetleme mekanizmalarından biri de yazılı soru önergeleri. Bizler milletvekilleri olarak bu soruları millet adına, halk adına soruyoruz. Ancak yazılı soru önergelerimizin birçoğu yanıtsız bırakılmakla beraber birçoğuna da ilgili bakanlar alakasız yanıtlar vermektedir. Sorularımız çok net anlaşılır olmasına rağmen ilgili bakanlar önergelerimizi yanıtlamaktan kaçınmaktadırlar.”İlgili konular

kaba

AKP İBB Meclis Üyesi Amine Kaba, partisini eleştirerek istifa etti

11 ay önce

AKP İBB Meclis Üyesi Amine Cansu Kaba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'adaletten uzaklaştığını'  ve 'makam ve mevki sahiplerinin liyakatsizliğini' gerekçe göstererek partisinden istifa ettiğini duyurdu....Devamını oku
Nebati

Eski AKP’li isim: Nebati Nisan veya Mayıs’ta yolcu

1 yıl önce

Gelecek Partili Dr. Selim Temurci, katıldığı canlı yayın programında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili, "Muhtemelen Nisan veya Mayıs gibi Nebati yolcu" ifadelerini kullandı....Devamını oku