İnsan Hakları

Son 4 yılda 219 hamile ve bebekli anneye keyfi gözaltı ve tutuklama

1 hafta önce

zulüm

Sivil toplum kuruluşu Solidarity with Others yayınladığı verilere göre Cemaat operasyonları kapsamında Türkiye’de toplam 219 hamile ve bebekli anne, keyfi olarak ya gözaltına alındı ya da tutuklandı.

Merkezi Belçika’da bulunan Solidarity with Others, 2016 ile 2021 yılları arasında Türkiye’de gözaltına alınan ve tutuklanan hamile ve bebekli kadınlarla ilgili bir istatistik yayınladı.

 

4 yılda 56 ilde yapılan Cemaat operasyonlarında 219 hamile ve bebekli anne keyfi şekilde gözaltına alındı ya da tutuklandı. Bunlar arasında hamile ve yeni doğum yapmış anne sayısı 92, 0-6 aylık bebekli anne sayısı 40, altı yaştan küçük bebekli anne sayısı ise 87 olarak belirlendi.

 

“İnsanlığa Karşı Suç Olarak Keyfi Gözlatılar ve Tutuklamalar” adıyla yapılan istatistik ile ilgili ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 İlgili konular

öğretmen

Tutuklu öğretmen koronavirüsten hayatını kaybetti

2 gün önce

17 gündür Samsun Devlet Hastanesi yoğun bakımında yatan tutuklu İngilizce öğretmeni Önder Ateş dün koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti....Devamını oku
Muharrem Altay

Tutuklu veteriner Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı verilmiyor

1 hafta önce

4,5 yıldır Tekirdağ’da tutuklu olan veteriner hekim Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı için verdiği dilekçe hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi....Devamını oku