Gündem

Sosyal medyada yeni dönem

1 yıl önce

sosyal

Bugün sosyal medya yasası yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Facebook, Twitter, Instagram gibi şirketler Türkiye'de temsilcilik açmak zorunda. Yasaya göre, temsilcilik açmayanlara, para cezası, reklam yasağı, ve bant daraltılması gibi kademeli yaptırımlar uygulanacak.

Artık yasaya göre, kişilik hakları ihlal edildiğini belirtenler problemlerini halledebilmek adına sosyal media temsilcisiyle iletişeme geçecek. Söz konusu problemlerin halledilmesi için yapılan taleplere olumlu ya da olumsuz olmak üzere, temsililik en geç 48 saat içinde yanıt vermek zorunda. Temsilciliğe yapılan şikayetler hakkında da rapor yayınlamak zorunluluğu getirildi.

 

Şirketler yüyüklülüklerini yerine getirmediği takdirde 5 milyon lira para cezasına çarptırılırken, rapor vermeyenler ise 10 milyon lira para cezası uygulanacak. , 24 saat içinde içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar mahkeme kararına göre sorumlu olacak.

 

Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Kişilerin isminin geçtiği ve 'kişilik haklarına saldırı' olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.

 

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak.İlgili konular

AKP Konya Gençlik Kolları

AKP Konya'da istifa

3 ay önce

Geçtiğimiz yıl şubat ayında göreve gelen AKP Konya Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Selman Avcı görevinden istifa ettiğini açıkladı....Devamını oku
Kırmızı Oda

8 Şubat gün özeti

4 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku