Dünya

Büyükelçilik aracının karıştığı kazada 'suçlu kim’ tartışması

4 yıl önce

Büyükelçilik aracının karıştığı kazada 'suçlu kim’ tartışması


  Cuma akşamı Kosova'da Türkiye Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ı taşıyan aracın iki araçla çarpıştığı kazaya ilişkin, suçun kimde olduğu tartışması yaşanıyor. Ölenlerin yakınları Büyükelçilik makam aracını suçlarken, Başsavcılık hatayı, 4 kişiye mezar olan aracın sürücüsünde buldu. IPA'nın haberine göre, başkent Priştine’yi Gjilan kentine bağlayan otoyol üzerinde meydana gelen kazada Büyükelçi Kılıç ve çalışma arkadaşlarını taşıyan diplomatik plakalı araç, karşıdan gelen iki araçla ardı ardına çarpışmıştı. Diplomatik plakalı aracın ilk çarptığı Audi model arabada bulunan 4 kişiden ikisi olay yerinde, diğer ikisi de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Acılı aile büyükelçilik aracını suçluyor

Kazada ölenlerden Elfete Rashiti (65), dün Gjilan’da toprağa verildi. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ve birçok bakan acılı aileye taziye ziyaretinde bulundu. Koha Televizyonu, kazadan dolayı büyükelçilik aracını suçlayan aile üyelerinin Haradinaj’a ‘Onlar yüzünden başımıza bu geldi.’ şeklinde sitem ettiklerini duyurdu.

Başsavcı: Ölen şoför hatalı

Öte yandan Priştine Başsavcısı Imer Beka ise suçu, 4 kişinin öldüğü aracın sürücüsünde buldu. Kallxo.com’a konuşan Beka, ‘İşaretler ölen sürücünün hatalı olduğunu gösteriyor. Sollamaya izin verilen bölge olmasına rağmen, sürücü mesafeyi doğru ölçmemiş.’’ değerlendirmesinde bulundu. Beka, bilirkişi raporunu beklediğini de sözlerine ekledi.

Büyükelçi Kılıç Türkiye’de

Bu arada, kaburga kemiklerinde ve kolunda kırıklar olan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi. Kılıç’ın hangi hastaneye sevk edildiğine dair bir açıklama yapılmadı.

‘Kameralarınızı alırız’

Büyükelçi Kıvılcım Kılıç’ın Priştine’de tedavi gördüğü hastaneden havaalanına transferini görüntülemek isteyen Koha TV çalışanları, polis tarafından tehdit edildi. Hastanenin önünde nöbet tutan polisler, ‘Büyükelçilik için çalışıyoruz. Çekim yapmayın, yoksa kameranızı alırız.’ sözleriyle çekimi engelledi.    


İlgili konular

erdoğan

Karar yazarı Beki: İktidarını beğenmişlik halleri

1 yıl önce

Karar yazarı Akif Beki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi Avrupa'ya karşı övdüğü sözlerini hatırlatarak, ironik bir dille eleştirdi....Devamını oku