Politika

Soylu açıkladı, Cuma gününden itibaren balıyor!

2 yıl önce

kimlik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını duyurdu.

Bakan Soylu, Aksaray Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneği tarafından yürütülen "Gelecek Evinde Şekillenecek" projesinin online açılışına katıldı. Soylu, İçişleri Bakanlığı'nın teknolojik altyapısı hakkında bilgiler vererek yürütülen projeleri açıkladı.

 

Süleyman Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yılda 35 milyon vatandaşın hizmet aldığını belirtti. Soylu, daha önce emniyet müdürlüklerinden verilen ehliyet ve pasaport hizmetinin devrim niteliğinde bir uygulamayla nüfus idareleri üzerinden verildiğini hatırlattı.

 

"Ehliyeti, kimliğimizin içerisine yüklüyoruz"


Soylu, bu süreçte kimlik kartlarının da değiştiğini, şimdi bir adım daha ileri giderekehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını söyledi. Bakan Soylu, şunları kaydetti:

 

"Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken 'ehliyetin yoksa sana ceza yazarım' demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz."

 İlgili konular

Soylu

Soylu’ya SBK sorusu TBMM’yi karıştırdı, AKP'li vekiller Özel'e saldırdı

1 yıl önce

2021 bütçe görüşmeleri İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam ediyor. Görüşme devam ederken CHP'li Özgür Özel, AKP'li vekillerin saldırısına uğradı....Devamını oku
Ekim özet

6 Ekim gün özeti

1 yıl önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku