Politika

Soylu hedef göstermişti: Prof. Dr. Üstün Ergüder'e 1460 kişilik destek

1 hafta önce

ergüder soylu

İçişleri Bakanı Soylu'nun hedef gösterdiği Ergüder'e, 1460 isim, "Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü çok kıymetli Prof. Dr. Üstün Ergüder’in meslektaşı, öğrencisi, dostu, arkadaşı olmaktan onur duyuyoruz" açıklamasında bulunarak, destek oldu.

İçişleri Bakanı Soylu’nun Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’i telefonla arayarak eylemler nedeniyle kendisini uyardığını söylemesine yönelik eleştiriler sürerken, 1460 kişi tarafından Ergüder'e destek veren bir imza listesi yayınlandı. İmzacılar arasında çok sayıda akademisyen, sanatçı ve siyasetçi yer alıyor.

 

Soylu, katıldığı bir televizyon programında Prof. Üstün Ergüder'i telefonla arayarak uyardığını belirterek, “Kendisini aradım böyle işlere girmemesi lazım geldiğini söyledim. Benim yaşım 80, ben bu işlerle uğraşmıyorum' dedi. Hayır bu işlerle uğraştığınızı biliyorum...” ifadelerini kullandı.

 

İmzacılar arasında, Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Şebnem Koruk Fincancı, akademisyen Daron Acemoğlu, yazarımız Zeynep Oral, akademisyen İzzettin Önder, oyuncu Tilbe Saran, yazarımız Yazgülü Aldoğan, yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli gibi isimler de var.

 

İmzalarla birlikte yayınlanan açıklamada, "Her zaman demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten, hukuktan, üniversite özerkliğinden yana olan ve tüm bu değerleri bütün yaşamı boyunca sorumluluk aldığı alanlarda etkili kılan bilim insanı, uluslararası akademi dünyasında büyük bir saygınlık kazanmış Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü çok kıymetli Prof. Dr. Üstün Ergüder’in meslektaşı, öğrencisi, dostu, arkadaşı olmaktan onur duyuyoruz.

 

Üstün Ergüder hocamızın daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir üniversite için, gençlerin özgürlükçü, düşünen, tartışan, üreten bireyler olmaları adına gösterdiği çabaların altında kötü niyet ve amaç aramanın, bu tür isnatlarda bulunmanın çok talihsiz, yakışıksız olduğunu düşünüyor ve iktidar mensuplarını ülkemizin değerli bilim insanlarına karşı saygılı olmaya davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.İlgili konular

destek

Sanatçılar da Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişine destek verdi

10 saat önce

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin Erdoğan tarafından dışarıdan atanan rektör Melih Bulu'ya tepkiler dinmiyor. Süren eylemlere farklı kesimlerden destekler geliyor. Devam eden eylemlere tiyatro sanatçıları da katıldı....Devamını oku
murat ağırel

Ağırel: Ailemin başına bir şey gelirse sorumlusu Melih Gökçek'tir

1 hafta önce

Gazeteci-yazar Murat Ağırel, yeni çıkan kitabının ardından kendisine gelen tehdit mesajlarını paylaşırken, Ağırel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e seslendi....Devamını oku