Gündem

Soylu neyin peşinde: İBB'de İmamoğlu öncesi de soruşturma altında

6 gün önce

Soylu

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik başlatılan 'terör teftişi' hakkında, soruşturmanın genişletilebileceğini yazdı.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile İBB'ye yönelik yürütülen 'terör teftişi' hakkında, soruşturmanın genişletilebileceğini töşesine taşıdı.

 

Öztürk, "5 mülkiye, bir Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), bir Maliye Müfettişi, Ekrem İmamoğlu döneminde yapılan ihaleleri, işyeri açma ruhsatlarını, alınan memur, işçi, sözleşmeli personelin dosyalarını inceliyor. Bu denetimde farklı bir suç unsuru olabilecek konuya rastlanırsa, bakandan o konuların da incelenmesi için onay istenecek. Yani, soruşturma genişletilecek. Niyet bu şekilde. Mülkiye müfettişleri İBB'nin 2019-2021 dönemi ile ilgili ihalelerini incelemeye almış. İlginçtir, İmamoğlu'nun başkanlığı öncesinin de üç aylık dönemi denetime dahil edilmiş" bilgilerini paylaştı.

 

Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

 

"İmamoğlu döneminde belediyeye ve bağlı şirketlerine alınanlardan bazılarının bölücü ve yıkıcı örgütlerle iltisaklı olduğu iddiaları da araştırılıyor.

 

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'nı da içeren kanununun 12. Maddesi 19 Şubat 219'da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. O dönemde yaşanan bir boşluk var. 2 Temmuz 2021'de yasa yeniden çıkarıldı. Ancak onun da hâlâ yönetmeliği yok. İşçi kadrosunda işe alınanlardan sadece C. Savcılığı tarafından verilmen sabıka kaydı isteniyor. Sözleşmeli memur ve sözleşmeli personelin atanmasında belediye başkanı yetkilidir. Ancak işçi alımında başkanın bir görevi yok. Bunların da bilinmesi gerekiyor.

 

İşe alındıktan sonra suç işleyen kişilerin durumunu belediyeye bildirdiniz de İmamoğlu gereğini mi yapmadı? O iltisakları bildirmezseniz çalışanına nasıl dokunsun?"İlgili konular

imamoğlu

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a sitemli paylaşım: Neden hala imza yok

22 saat önce

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hala onaylanmayan otobüs ve metro projeleri için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sitem etti....Devamını oku
AKP

AKP’li eski vekilden açıklama: AKP halktan koptu, ANAP gibi dağılacak

2 gün önce

AKP 26. Dönem Konya Milletvekili, Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ömer Ünal, Kanal 42 televizyonunda katıldığı Reaksiyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu....Devamını oku