Politika

Soylu'dan Avrupa'ya göçmen tepkisi: Batı'nın deposu değiliz

1 hafta önce

Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son dönemde tartışılan göçmen akınına dair açıklamalarda bulunarak, Avrupa'nın Türkiye üzerinden sergilediği göçmen planına tepki gösterdi.

Soylu, ''Sınırlarımıza her gün bin 500 kaçak Afgan göçmeni zorlarken şu andaki sayı 200-250. Biz batının göçmen deposu değiliz. Batı göçün kaynağında nasıl yönetilmesi gerektiğini o bölgeye giderek öğrenebilir" dedi.

 

Göç Kurulu Toplantısı'nda Türkiye'nin göçmen politikasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz batının göçmen deposu değiliz. Batı göçün kaynağında nasıl yönetilmesi gerektiğini o bölgeye giderek öğrenebilir" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 

"Afganistan ülkeyi ele geçirmeden önce biz sınırlarımızda kontrolleri aldık. 104 bin 947 düzensiz göçmen ülkelerine geri gönderilmeyi beklemekte ve takip edilmektedirler. Sınırlarımıza her gün bin 500 kaçak Afgan göçmeni zorlarken şu andaki sayı 200-250. Biz batının göçmen deposu değiliz. Batı göçün kaynağında nasıl yönetilmesi gerektiğini o bölgeye giderek öğrenebilir.

 

"VAN SINIRINA 241 KİLOMETRE DAHA DUVAR ÖRECEĞİZ"

 

2017'de Iğdır'da duvarları oluşturmaya başladık. Sonrasında Ağrı'da toplam 159 kilometre duvar yapıldı. İran'la bu konuda yağmış olduğumuz müzakereler de başarılı bir sonuca ulaşan bir süreçtir. Hakkari sınırında da bu yıl itibarıyla 20 km. tamamlıyoruz.

 

Buradan bir haber vermek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Van sınırının İran'da kalan 241 km'lik kısmına 1 milyar liranın üzerinde bütçe ile başlatıyoruz. Şu ana kadar 220 km yaptık, 241 km. daha üzerine ilave edeceğiz.

 

"CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATI ORADAKİ BRİKET EVLERİN 100 BİNE ÇIKARILMASI"

 

Cumhurbaşkanımızın talimatı oradaki briket evlerin 100 bine çıkarılması. Niçin briket ev yapıyoruz? iki sebebi var. Onlar bizim komşularımız. İkincisi ise onlara orada güvenli bir ortam hazırlıyoruz. Öte yandan Afganistan ve Pakistan'dan yeni bir hareketlilik yaşanmadığını belirtiyoruz.

 

"2016 YILINDAN İTİBAREN SINIRLARIMIZDA ENGELLEDİĞİMİZ GÖÇMEN SAYISI 2 MİLYON 327 BİNDİR"

 

Türkiye Suriye iç savaşının başladığı andan itibaren göç politikasını belirlemiştir. Bir takım düzenlemeler gerçekleşmiştir. Dünya düzensiz göç hareketlerini izlerken göç politikası belli olan bir anlayışı başından beri ortaya koyma kararlılığını göstermiştir.

 

Göç Genel Müdürlüğü Başkanlığında, Uyum Müdürlüğü'nü kurduk. Özellikle eğitim, dil konusunda uyumu sağlayacak süreç bu dönemde gerçekleşti. YİMER iletişim merkezi de yabancıların soru ve sorunlarına cevap vermiştir. İlk dönem açık kapı olarak adlandırılabilir. İkinci dönemde uyum politikaları gerçekleştirildi. Suriye'nin 837 kilometresi sınır duvarları ve sistemlerle donatılmıştır. Gönüllü olarak geri dönen Suriyeli ise 462 bin 26 kişidir. 2016 yılından itibaren sınırlarımızda engellediğimiz göçmen sayısı 2 milyon 327 bindir."İlgili konular

Soylu

Bakan Soylu: Yüksekova'da 566 kilo eroin ele geçirildi

3 gün önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari Yüksekova'da gerçekleştirilen operasyonda, 566 kilogram eroin ele geçirildiğini açıkladı....Devamını oku
Çavuşoğlu

Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var

2 hafta önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için komşu ülkeler olarak inisiyatif aldıklarını belirtti....Devamını oku