Politika

Soylu'ya “kel” diyen yanıyor: Bir soruşturma daha

1 hafta önce

soylu

Sosyal medyada AKP’li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “kel” dediği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılması sonucu takipsizlik kararı verilen Avukat Tugay Bek’in, bu kez de bir müvekkiline aynı gerekçe gösterilerek soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

Avukat Bek, bizzat takipsizlik kararı aldığı soruşturmanın müvekkiline açılmasına tepki gösterdi. Bek, “Yasalar mı değişti?” diyerek tepki gösterdi.

 

Sosyal medyada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik “Kel kafalı zat” dediği için hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilen Avukat Tugay Bek, bu kez de bir müvekkiline benzer bir paylaşımdan dolayı soruşturma açıldığını söyledi.

 

Cinsel saldırı sanığı asker Musa Orhan’ın tutuklaması için yapılan sosyal medya kampanyasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da eleştirilmiş, Soylu’nun konuyla ilgili açıklamaları üzerinden “tecavüz sanığının yanında olduğu” eleştirisinde bulunan pek çok kişi için soruşturma başlatılmıştı.

 

Soruşturma konusu edilen #SenSusKel hashtagli paylaşımların Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen “sanal devriye faaliyetleri” ile tespit edildiği ortaya çıkarken, kendisine açılan soruşturmada verilen takipsizlik kararına dikkat çeken Tugay Bek, kararda geçen idari konumdaki görevlilerin sözlerine ve eylemlerine getirilen eleştirilere daha fazla hoşgörü göstermeleri gerektiğinin belirtildiğini” hatırlatarak, “O zamandan bugüne kanunlar da değişmedi. O halde neden soruşturma açılıyor?Toplum korksun sinsin itiraz etmesin isteniyor. Gelinen aşamada İçişleri Bakanına ‘kel’ demenin dahi soruşturma konusu yapılması ifade hürriyetinin sınırlarının ne ölçüde daraldığının açık göstergesi” diye konuştu.

 

Bek, Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre polisin soruşturma işlemlerine ancak ihbar veya şikayet üzerine başlayabileceğini, her bir soruşturma işlemi için ayrıca savcılık talimatı alınması gerektiğini belirterek, “Anayasa Mahkemesinin temel hak ve hürriyetleri orantısız şekilde sınırlandırdığı için iptaline karar vermesine rağmen kolluğun ‘sanal devriye faaliyetini’ sürdürdüğü görülüyor” dedi.İlgili konular

akşener

Akşener, Soylu'yu göreve çağırdı: Saldırganların yaptığı yanına kâr kalıyor

1 gün önce

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Bozdağ’a yapılan saldırıyı kınadığını belirtti....Devamını oku
avukat

Diyarbakır'da 3 kişi evinde ölü bulundu

1 hafta önce

Diyarbakır'da, bir evde doğal gaz zehirlenmesi sonucu avukat Ömer Baran, eşi Müjde Baran ve stajyeri avukat Mahsun Akbaş ölü bulundu....Devamını oku