Politika

“Sözde Cumhurbaşkanı” tartışması

5 gün önce

ikili

Basına getirilen yasakları ve Sözcü Gazetesi okumama çağrısını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Sözde Cumhurbaşkanı ifadesi kullanması AKP ile CHP arasında polemiğe yol açtı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Milli iradeye yapılmış bir saygısızlıktır" derken CHP’den yanıt geldi. CHP, “Cumhurbaşkanı, ‘namusum ve şerefim üzerine’ diye yemin eden ve bu yeminine uygun hareket eden kişidir” ifadeleri kullanıldı.

Kılıçdaroğlu basın toplantısında, “2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip 'ben o gazeteyi okumuyorum, siz de satın almayıp, okumayın' diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı düşünün. Sıradan bir kişi bunu söylemiyor, devleti yöneten en tepedeki koltukta oturan zat söylüyor” dedi.

 

CHP Liderinin bu sözleri üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “özür dilemesi” çağrısında bulundu. Altun, “Sayın Cumhurbaşkanımıza 'sözde cumhurbaşkanı' demek, her şeyden önce milli iradeye yapılmış bir saygısızlıktır” dedi.

 

Altun’dan sonra AKP’den peş peşe tepkiler gelirken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop da, sosyal medyadan, “Sözde cumhurbaşkanı ifadesinin zararı, Anayasaya göre ve millet iradesiyle seçilen bir Cumhurbaşkanına değil, sözün sahibinedir. Anayasal kurumlara, meşruiyete, milli iradeye saygı göstermek, herkesin vazifesidir" paylaşımı yaptı.

 

CHP’DEN YANIT


AKP’nin tepkisine CHP’den yanıt gecikmedi:

 

Faik Öztrak (CHP Sözcüsü): Cumhurbaşkanı, Anayasamızın 103. Maddesine göre “Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma (…) namusum ve şerefim üzerine andiçerim” diye yemin eden ve bu yemine uygun hareket eden kişidir.

 

Engin Özkoç (CHP Grup Başkanvekili): Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olamaz. Ülkenin kaderi tek kişinin iki dudağına bağlanamaz. Mustafa Kemal’e verilmeyen yetkiler 21. yüzyılda bir kişiye verilince ülke şahsım devletine döndü. Bu yanlıştan dönülmeli.

 

Tuncay Özkan (İzmir Milletvekili): Anayasal ve demokratik bir kurum olan Muhalefeti terör örgütleri ile bir tutan, cezaevi ile korkutmaya kalkan, küfre boğan, liderini linç ettirmeye kalkanlar, demokratik kurum ve kuralları hiçe sayanlar empati yapmalılar. Demokrasi tek kanatlı bir kuş değildir."İlgili konular

altun

Altun'dan Kılıçdaroğlu'na: Derhal özür dilemelidir

5 gün önce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı ‘sözde cumhurbaşkanı’ ifadesine bir tepki de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Altun, ‘Kemal Kılıçdaroğlu Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve milletimizden derhal özür dilemelidir’ diye yanıt verdi....Devamını oku
roboski

Roboski’nin 9. yıl dönümü: ‘Katliam sorumluları hükümetin her yerinde’

2 hafta önce

 F-16 uçaklarının bombardımanı sonucu Şırnak Uludere'de (Roboski) 34 kişinin öldürüldüğü Roboski Katliamı’nın 9. yıl dönümünde katliamdan sorumlu olanların şu anda hükümetin her yerinde olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın o dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunduğunu belirterek “Hulusi Akar’ın birinci derecede sorumluluğu var” dedi....Devamını oku