Yaşam

Squid Game'i Kuzey Kore'ye sokan kişiye idam cezası

2 gün önce

Squid Game

Netflix'in kısa sürede en çok izlenen dizisi olan Squid Game'i Kuzey Kore'ye sokmakla suçlanan kişinin idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Yerel haber ajansının yaptığı açıklamaya göre, diziyi USB bellek ile satın aldığı tespit edilen lise öğrencisi ise ömür boyu hapse mahkum edildi.

 

Dünyayı kasıp kavuran Squid Game dizisi, dış dünyaya kapalı yönetim biçimiyle bilinen Kuzey Kore’yi karıştırdı. Batı kültürünün halk tarafından benimsenmesini engellemek amacıyla sert tedbirlere başvuran Pyongyang yönetimi, diziyi ülkeye sokmakla suçlanan bir kişiyi idam cezasına çarptırdı.

 

Squid Game dizisini satın aldığı tespit edilen bir lise öğrencisi ise ömür boyu hapse mahkum edilirken, seriyi izleyen diğer 6 öğrenciye de 5 yıl ağır işlerde çalışma cezası verildi.

 

ÖĞRETMENLER GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

 

Güney Kore medyasının Kuzey Koreli kaynaklara dayandırdığı haberde, cezalandırılan öğrencilerin okuduğu okulda görevli öğretmenlerin de olayda sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldığı kaydedilirken, okul yöneticilerinin ise sürgün riskiyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

 

İnternet erişimi, televizyon yayınları ve her türlü kültürel içeriğin devlet kontrolünde olduğu Kuzey Kore’de yönetim, halkın her hareketini yakından takip ediyor. Geçtiğimiz ay Kuzey Kore devlet medyası tarafından, "İnsanlığın aşırı rekabet sonucu yok edildiği kapitalist Güney Kore toplumunun canavarca doğasının bir örneği" olarak nitelenen Squid Game’in ise ülkede gizli bir şekilde yayılmaya devam ettiği belirtiliyor.İlgili konular

Başbuğ

25 Kasım gün özeti

2 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
Squid Game

Squid Game'in izlenme oranlarında son durum

3 hafta önce

İzleyici ölçüm ve reyting sistemi Nielsen’a göre Squid Game toplam 3 milyar dakikanın üzerinde izlendi....Devamını oku