Dünya

'Sudanlı Doktorlar' ölü sayısını açıkladı: 113

3 yıl önce

'Sudanlı Doktorlar' ölü sayısını açıkladı: 113


Sudan’da güvenlik güçlerinin oturma eylemi yapanlara yönelik Pazartesi günü başlattığı operasyonda ölenlerin sayısı, Sudan Doktorları Merkez Komitesi’ne göre, 113’e yükseldi.
 

 

Komitenin Facebook’ta yaptığı paylaşımda, “Askeri Konsey milislerince 5 kişinin daha öldürüldüğünü üzülerek bildiriyoruz. Biri Hartum’da, (3 Haziran katliamı mağdurlarından biriydi ve yoğun bakımdaydı) dördü de Port Sudan şehrinde. Son ölümlerle birlikte ölü sayısı 113’e yükseldi” denildi.
 
5 kişinin Perşembe günü hayatını kaybettiği, ancak internete erişim sıkıntısı ve sıkı güvenlik önlemleri sebebiyle açıklamayı bugün yapabildiğini belirten grup, Askeri Konsey’in kendilerine büyük baskı uyguladığını da yazdı.
 
BBC Türkçe’nin geçtiği habere göre, Sudan’daki muhalif gruplar arasında yer alan doktorlar, ölü sayısı ile ilgili düzenli bilgi paylaşıyor ancak bu bilgiler Sudanlı yetkililer tarafından yalanlandı. Perşembe günü bir Sudanlı yetkili "sadece 46 kişinin öldüğünü" duyurdu. Bazı eylemcilerin kendilerini Acil Destek Güçleri askeri gibi göstererek sivillere şiddet uyguladığını, böylece grubun adını kötüye çıkarmaya çalıştığını iddia etti.


İlgili konular

bursa

1500 polisin katıldığı dev operasyonda 79 gözaltı

6 ay önce

Bursa merkezli 6 ilde 1500 polisin katılımıyla gerçekleştirilen dev uyuşturucu operasyonunda 79 kişi gözaltına alındı....Devamını oku
sudan

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Erdoğan'la telefonda görüştü

7 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdülfettah Abdülrahman El Burhan ile telefonda görüştü....Devamını oku