Dünya

Sudan'da iki Türk kaçırıldı

1 ay önce

sudan

Sudan'da, Türkiyeli elektrik üretim firması adına çalışan bir mühendis ile bir idari personelin, kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı belirtildi.

Sudan’ın Darfur Bölgesi Valisi Mini Arko Minavi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

 

"Üzgünüm. Darfur'a hizmet için çalışan Türklerin güvenlik güçlerinin önünde kaçırılması tüm insanlığın vicdanını sızlatıyor. Onları bulmaya çalışıyoruz. Kaçıran kişilerden bu masumlara zarar vermemelerini ve sağ salim teslim etmelerini istiyoruz"

 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Kuzey Darfur eyaletine bağlı Faşir kentindeki elektrik üretim şirketinde çalışan 2 Türkiye vatandaşı ve Sudanlı şoför, dün akşam saatlerinde, işten eve döndükleri sırada kimliği belirsiz kişilerce, içerisinde bulundukları araçla birlikte kaçırıldı.

 

Darbedilerek aracıyla salıverilen Sudanlı şoför, 'kendilerini kaçıran kişilerin, fidye istemediklerini, Türklerle herhangi bir sorunları olmadığını, önceki gün kentte kabileler arasında yaşanan ölü ve yaralıların olduğu saldırının failleri yakalanana kadar kaçırılan Türkleri rehin tutacakları' bilgisini verdi.

 

Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliği, kaçırılan Türkiye vatandaşlarının bir an önce bulunup serbest bırakılması için Sudan makamları nezdinde yoğun temaslarını devam ettiriyor.İlgili konular

sudan

Sudan, ABD de dahil 6 ülkedeki büyükelçilerini görevden aldı

2 ay önce

Sudan'da ordunun olağanüstü hal ilanı sonrasında, ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ABD'nin de aralarında bulunduğu 6 ülkedeki büyükelçilerini görevden aldı....Devamını oku