Gündem

Sümela Manastırı ziyarete açılıyor

3 yıl önce

Sümela Manastırı ziyarete açılıyor


22 Eylül 2015'te başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelinmesiyle birlikte Sümela Manastırı, 4 yıl aradan sonra Cumartesi günü ziyarete açılacak.
 
Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı'nda, 22 Eylül 2015'te başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
 
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı'nın restorasyonu ve çevre düzenlemesi kapsamında patika yollarda duvar ve derz yapımı, döşemeler ve merdivenlerin ahşap kaplanması, mutfak, ayazma, papaz odası ve keşiş odalarını kapsayan bölümlerde askıya alma ve restorasyon imalatları tamamlandı.
 
Sümela Manastırı'nda su kemerleri ve giriş bölümü üzerinde yer alan kayalık yüzeylerdeki taş temizleme, dış avlu ve giriş bölümü yapıları olan tuvalet, bilet gişesi ile yine su kemerlerinin restorasyonları yapıldı. Sümela çevresindeki taş düşme tehlikesine karşı giriş kapısı üzerinde düşme tehlikesi bulunan bin 600 tonluk kaya bloğunun yerine sabitlemesi ve çelik ağla bohçalaması önlemleri alındı.


İlgili konular

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı yeniden ziyarete kapatıldı

1 yıl önce

Sümela Manastırı, 5 yılda 3 kez ziyarete açılıp kapanmasının ardından giriş yamacındaki kaya kütlesinin çelik kazıklarla sabitleme çalışması yürütülmesi için yeniden ziyarete kapatıldı....Devamını oku